U četvrtak, 5. septembra počinje Liga nacija i ponovo ćemo bodriti Srbiju i pratiti i ostale reprezentacije, a ovo je ono što bi trebalo da znate o ovom takmičenju.
Reprezentacije su podeljene u četiri divizije. Najbolje rangirana je A divizija, u kojoj je i Srbija, a takođe imamo i divizije B, C i D.
U okviru A divizije imamo četiri grupe, u koje su timovi raspodeljeni odlukom žreba.
Svaki tim sa svakim iz svoje grupe igra po dva puta, jednom kao domaćin, i još jednom kao gost.
Srbija će se takmičiti u grupi 4 i to protiv protiv Španije koja je branilac trofeja, kao i Švajcarske i Danske.
„Orlovi“ u prvom kolu dočekuju Španiju na stadionu „Rajko Mitić“ u četvrtak od 20.45. Selektor Dragan Stojković Piksi ima mnogo problema pred ovaj okršaj, ne samo zbog snage protivnika koji je postao prvak Evrope ovog leta, već i zbog toga što je veliki broj srpskih igrača otkazao učešće.
Prvoplasirane dve ekipe iz svake od grupa igraće u završnom plej-ofu gde će se boriti za trofej šampiona Lige nacija. S druge strane, trećeplasirane idu u plej-aut u borbi za opstanak, gde će dve ekipe ostati u diviziji, a poslednje ispadaju u niži rang, odnosno B diviziju.
U grupi 1 nalaze se Poljska, Portugal, Hrvatska i Škotska. Jasno je da je Portugal apsolutni favorit, ali i Hrvati će pokušati da ostvare dobre rezultate nakon neuspeha na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj gde su „vatreni“ ispali već u grupnoj fazi.
Grupa 2 je „grupa smrti“. Sasvim sigurno će svetska fudbalska javnost najviše ispratiti okršaje u ovoj grupi. U njoj igraju Francuska, Italija, Belgija i Izrael. Čak tri tima iz kategorije najboljih, barem na papiru, igraju u ovoj grupi, kao i Izrael koji će tražiti senzaciju kakva nije viđena odavno.
U grupi 3 na prvi pogled deluje kao da Nemci i Holanđani neće imati težak posao protiv Mađarske i Bosne i Hercegovine. Međutim, Mađarska je i te kako ekipa koja ume da iznenadi i one najveće. Navijači se sećaju poniženja koje je Engleska doživela pred svojim navijačima protiv ove ekipe (4:0) takođe u ovom takmičenju.
I Bosanci su ekipa koja ima potencijal, tako da Nemačkoj i Holandiji možda neće biti tako lako kao što se u prvi mah mnogima učinilo.
Kada je u pitanju divizija B, imamo znatno manje atraktivne protivnike, ali i ujednačenije grupe, barem na papiru, tako da rezultatskog uzbuđenja ne bi trebalo da manjka.
U grupi 1 igraju Češka, Albanija, Ukrajina i Gruzija. S obzirom na prikazano tokom Evropskog prvanstva i u nekom ranijem periodu, Gruzija bi mogla ozbiljno da se umeša u borbu za prva dva mesta, ali nikako ne treba zaboraviti ni Češku, kao i Ukrajinu. Albanci će imati ulogu autsajdera.
Kada je u pitanju grupa A, tu se već nazire pobednik. Engleska, koja je šokantno ispala iz prve divizije prošle sezone. Aktuelni vicešampion Evrope igraće protiv Grčke, Irske i Finske i s obzirom na igrački kadar koji poseduje selekcija „tri lava“, u ovoj grupi ne bi trebalo da bude problema, ali ostaje da se to vidi na terenu.
U grupi C gledaćemo mečeve između ove četiri reprezentacije: Slovenija, Austrija, Kazahstan, Norveška koja je, pre svega zbog činjenice da ima Erlinga Holana i Martina Edegarda, ipak blagi favorit.
Poslednju grupu ove divizije čine Turksa, Island, Crna Gora i Vels.
U C diviziji situacija je nešto drugačija. Prvi ide direktno u viši rang, drugi u plej-of, ali je razlika u tome što treći ostaje u diviziji bez igranja plej-auta, dok će poslednje ekipe na tabelama grupa biti razvrstane u poredak četvrtoplasiranih, a najloše dve odatle se sele u najniži rang.
U grupi 1 igraju Švedska, Estonija, Slovačka i Azerbejdžan. Grupu 2 čine Rumunija, Litvanija, Kipar i tzv. Kosovo. U grupi 3 boriće se Severna Irska, Belorusija, Bugarska, Luksemburg. U četvrtoj grupi nalaze se Severna Makedonija, Jermenija, Letonija i Farska Ostrva.
Što se tiče D divizije, imamo samo dve grupe u kojima nastupaju po tri tima. San Marino, Lihtenštajn i Gibraltar čine grupu 1, a u grupi 2 će igrati Moldavija, Andora i Malta.
Prvoplasirani timovi idu u viši rang, a drugoplasirani u baraž.
BONUS VIDEO