Ne može bez kontroverzi.
Polufinalista prošlog Svetskog prvenstva selekcija Hrvatske je na jedvite jade uspela da se izbori na plasman na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.
Iako veliki favoriti u svojoj grupi, Hrvati su u jednom trenutku, dva kola pred kraj bili u situaciji da ne zavisi sve od njih i da moraju da čekaju kiks Velsa.
Kada se to dogodilo, nisu dozvolili sebi nove greške i uprkos činjenici da nisu impresionirali, gledaćemo ih i naredne godine u borbi za titulu prvaka Evrope.
Naravno, usledilo je i slavlje nakon pobede nad Jeremnijom u poslednjem kolu, a kad Hrvati slave, tu su obično kontroverze i skandali na koje niko ne može da ostane ravnodušan.
Nije u pitanju ljubomora kako bi neko naivan mogao da pomisli, iako bi verovatno sve zemlje iz regiona volele da imaju uspeh Hrvata u fudalu.
U pitanju je način na koji „modri“ slave svoje uspehe.
Nijedna njihova proslava nije mogla da prođe bez simbola ustaštva Marka Perkovića Tompsona koji važi za promotera ideje NDH i autora brojnih pesama koje pozivaju na ubistva pre svega Srba.
Sada su fudbaleri odmah posle pobede nad Jeremnijom slavili uz proustaške stihove Marka Perkovića Tompsona.
Po završetku meča na „Maksmiru“ sa razglasa je puštena „Lijepa li si“, a fudbaleri su tada slavili plasman na novo veliko takmičenje.
Pomenuta pesma posebno je kontroverzna zbog činjenice da se u njoj pominju Zagora, Slavonija, Herceg-Bosna, Lika, Velebit, Dalmacija, Istra i Zagorje. U nim stoje stihovi „podignimo sve tri boje, zagrlimo se pred svima, neka vide da nas ima“ očigledno aludirajući da su to sve zemlje na koje Hrvatska polaže pravo.
To svaki put izaziva revolt u Bosni i Hercegovini, a dodatno na težini dobija i zbog činjenice da je puštena sa razglasa, što znači uz amin insitucija.
Nju su Hrvati pevali i prošle godine u Kataru nakon pobede nad Brazilom. To je izazvalo oštre reakcije i hrvatske javnosti.
Voditeljka Vlatka Pokos osvrnula se na slavlje fudbalera hrvatske reprezentacije posle pobede protiv Brazila i rekla da nije bilo u redu da proslavljaju uz pesme Marka Perkovića Tompsona.
„Pevati o zločinačkom entitetu Herceg-Bosni, gde je vršeno etničko čišćenje i otvarani koncentracioni logori za Bošnjake, pogrešno je i nema veze sa patriotizmom.“
I kada su se u Zagreb vratili sa bronzanom medaljom, ponovo je Tompson bio na repertoaru u velikoj proslavi na trgu Bana Jelačića.
Mateo Kovačić i Dejan Lovren zapevali pesme koje propagiraju ustaštvo. Na repertoaru su, kao i četiri godine ranije , bili Tompsonovi stihovi iz pesama „Pukni puško“ i „Moja domovina“.
Pamti se i proslava na Svetskom prvenstvu u Rusiji kada je dominirao Dejan Lovren
U pitanju je „Bojna čavoglave“ nastala tokom ratnih godina još 1991.
„Korak napred, puška gotovs i uz pesmu svi, za dom braćo, za slobodu borimo se mi… Čujte srpski dobrovoljci, bando, četnici, stići će vas naša ruka i u Srbiji“, jeste deo teksta pesme koju su pevali igrači.
Jednom prilikom je žrtva bio i Manuel Nojer koji je tokom odmora u Hrvatskoj snimljen da sa grupom Hrvata peva pesmu „Lijepa li si“ zbog čega j bio na udaru i čuvenog „Bilda“, iako se pravdao da nije znao o čemu se radi.
„Da li je Nojer znao šta peva? Zvezda Bajerna peva pesmu ekstremno desnog benda sklonog skandalima.
Pevanjem na hrvatskom jeziku u tamošnjem baru, Nojer je izazvao uzbuđenje na Balkanu i na društvenim mrežama. Hrvati ga slave, ali ga Srbi i Bošnjaci žestoko napadaju. Šta je toliko eksplozivno u pesmi koju Nojer peva? Pa to što je izvodi u Hrvatskoj poznati, ali u mnogim državama zabranjeni i zloglasni pevač Tompson.
On je pevajući pesmu „Jasenovac i Gradiška Stara“ slavio zločine ustaša, hrvatskih fašista i nacističkih saveznika u Drugom svetskom ratu. Na navedenim mestima bili su koncentracioni logori u kojima su zarobljeni, mučeni i ubijani civili. Srbi, Romi i Hrvati. Nojer ipak peva njegovu pesmu „Lijepa li si“ u kojoj Hrvati svojataju deo Bosne i Hercegovine koji su u krvavom ratu s Bošnjacima sredinom 90-ih pokušali pripojiti Hrvatskoj#, pisao je tada „Bild.“
Nije bilo svojevremeno ni strano igračima da slave uz ustaške pozdrave. Prošla je decenija do poteza Josipa Džoa Šimunića koji je nakon pobede svoje selekcije protiv Islanda na „Maksimiru“ uzeo mikrofon i sa zvničnog razglasa tražio od navijača da skandiraju „Za dom spremni“ pozdrav ustaških legija iz Drugog svetskog rata koje su ostale upamćene po gnusnim zločinima.
Kaznila je FIFA tada žestoko Šimunića sa 10 utakmica suspenzije za nacionalni tim i oglobila ga novčano, a iako je pokušao da se žali Evropskom sudu za ljudska brava, nisu ni oni imali milosti.
Osudili su ga tada i brojni političarki u Hrvatskoj.
Tadašnji miinistar sporta i obrazovanja u Vladi Hrvatske Željko Jovanović kritikovao je Josipa Šimunića zbog ustaškog pozdrava.
„E moj Šimuniću, tebi treba lekcija iz istorije. Ako želiš lično ću ti pomoći da dobiješ dobrog profesora istorije i shvatiš kakav je uzvik Za dom spremni!ž“, napisao je Jovanović na tviteru.
Tada nezavisna poslanica u Saboru Jadranka Kosor osudila je Šimunićevevo ponašanje.
„Tužno, jadno i štetno“, rekla je Kosorova i upozorila da je reč isključivo o ustaškom pozdravu od kojeg se Hrvatska već godinama ograđuje i mora ograđivati zbog zločina tog režima.
Ipak, uprkos svemu tome, istorija u hrvatskoj se ponavlja, a fudbaleri nastavljaju da budu propagatori Tompsonovog muzičkog nasleđa.
Zapravo, „Lijepa li si“ je postala neka vrsta nezvanične himne ove ekipe, pa se posle svake značajne pobede uzburka čitav region.
Umesto da im zavide na uspesima, dozvoljavaju sebi da padnu na niske grane slaveći uz Tompsona i to sve javno bez prikrivanja.
Kad Hrvati slave, ceo region je besan.
BONUS VIDEO Kad poljubite protivnika nakon grubog duela