Liverpul, Keln
Foto: TopFoto / Topfoto / Profimedia

Fudbal od sezone 2021/2022 neće biti isti, s obzirom na to da je doneta odluka o ukidanju jednog od najčešće osporavanih pravila. Tako će po prvi put od 1965. godine zvanična takmičenja pod okriljem UEFA biti igrana bez takozvanog "gola u gostima".

No, pre nego što pređemo na sve one situacije koje je upravo ovo pravilo rešilo, vratićemo se na sezonu 1964/1965, kada su se sa jedne strane našli fudbaleri Liverpula, koji su u četvrtfinalu tadašnjeg Kupa evropskih šampiona igrali protiv nemačkog Kelna.

#related-news_0

Prvi duel u Nemačkoj 10. februara 1965. okončan je bez golova, kao i revanš na Enfildu, 17. marta. Takozvana „majstorica“ usledila je sedam dana kasnije. Liverpul je imao dva gola viška, Keln je stigao do 2:2, pa je pobednika odlučilo bacanje novčića.

Jedna urbana legenda kaže da je novčić bio crven i beo, druga da je imao klasične glavu i pismo, ali je rezultat svakako isti – Liverpul je zahvaljujući sreći, i to nakon je bacanje moralo da bude ponovljeno, prošao među četiri najbolja. Nisu „redsi“ uspeli da se plasiraju u finale kasnije, ispali su od Itera, ali su svetu fudbala indirektno doneli promenu koja će narednih šest i po decenija propisno nervirati navijače i klubove širom planete.

Naime, UEFA je donela predlog, Međunarodni odbor fudbalskih saveza (IFAB) prihvatio, a od naredne sezone je implementirano pravilo poznato kao „gol u gostima“.

Ukratko, ono je značilo da će ekipa koja postigne više golova u gostima proći dalje, u slučaju da rezultat nakon 180 minuta bude nerešen. Pozadina iza takve odluke bila je sledeća – za razliku od 21. veka, sredinom šezdesetih godina 20. veka je putovanje bilo znatno komplikovanije, duže i neudobnije, pogotovo na duže destinacije, i neretko je bilo potrebno i po nekoliko dana da se dođe do mesta na kom će duel biti odigran. Pogotovo jer su avioni predstavljali luksuz koji veliki broj klubova nije mogao sebi da priušti, pa su tako morali na dalja gostovanja da idu autobusom ili vozom.

Iz tog razloga je smatrano da domaći tim, pored toga što igra pred svojim navijačima, ima i osetnu prednost jer nije postojala potreba da za utakmicu putuje bilo gde, pa je gostima povećana vrednost gola kako bi bili dodatno nagrađeni ukoliko uspeju da zatresu mrežu protivnika.

No, u sezoni 2020/2021 primena ovog pravila je dovela do nekoliko u najmanju ruku bizarnih situacija. Naime, usled pandemije koronavirusa, pojedine utakmice su igrane na neutralnim terenima poput duela Atletiko Madrid – Čelsi (Madriđani bili domaćini u Bukureštu), Lajpcig – Liverpul (oba meča igrana u Budimpešti), te Porto – Čelsi (domaćin oba meča bila Sevilja). Domaćinstvo je menjano tek radi formalnosti, i mada je izbegnuta situacija da gol u „gostima“ odlučuje i u situaciji kada su oba meča odigrana na istom, neutralnom terenu, to je bila „kap koja je prelila čašu“, pa je po nešto bržem postupku usvojena promena da u nokaut-fazama evropskih takmičenja tog pravila neće biti.

Ovo će izazvati veliku polemiku među navijačima pojedinih klubova koji su, upravo zbog ovog pravila, završavali svoje takmičenje bez prilike da se, uprkos tome što su postigli isti broj golova kao i rivali, bore za prolaz dalje i po isteku 90 ili 120 minuta igre, ukoliko su igrani produžeci.

Bajern Minhen – Mančester juntajted (2009/2010)

Fudbaleri Mančester junajteda igrali su protiv Bajerna iz Minhena, i bili su na putu da prođu među četiri najbolja tima uprkos porazu u prvom meču od 2:1. Igrao je Junajted kao mašina, vodili su 3:0, do kraja prvog poluvremena primili gol za 3:1, ali se činilo da će uspeti da zadrže vođstvo i obezbede polufinale. No, u 74. minutu Arjen Roben je postigao gol, smanjio na 3:2, ukupno poravnao na 4:4, pa je ekipa iz Minhena prošla dalje.

Mančester Siti – Monako (2016/2017)

Francuzi su u osmini finala Lige šampiona došli u Mančester kako bi ostvarili što bolji rezultat, i zahvaljujući Radamelu Falkau i Kilijanu Mbapeu uspeli da tri puta pogode gol Sitija, koji je uzvratio sa pet pogodaka u mreži rivala. U revanšu Monaku je bilo potrebno da zabeleži trijumf od dva gola razlike uz manje od tri primljena pogotka, u čemu su i uspeli. Slavili su 3:1, i zbog tri postignuta gola u gostima prošli dalje.

Bajern Minhen – Atletiko Madrid (2015/2016)

Nakon minimalne pobede u Madridu od 1:0, Atletiko je u Minhen stigao sa namerom da da gol, što su i uspeli preko Antoana Grizmana, pa je Atletiko prošao u borbu za trofej nakon 2:2 u ukupnom skoru, gde je poražen od Reala.

Čelsi – Pari Sen Žermen (2014/2015)

Golom Branislava Ivanovića Čelsi je vodio, Kavani poravnao, pa je meč u Parizu završen 1:1, a „sveci“ su do prolaska u narednu rundu stigli nakon produžetaka, pošto je i u Londonu 90 minuta završeno 1:1. I tu je pravilo gola u gostima pokazalo sve svoje manjkavosti, pošto je PSŽ dobio dodatnih 30 minuta da postigne gol, dok je Čelsiju za prolaz u tom slučaju bilo neophodno da da još dva.

Arsenal – Monako (2014/2015)

„Tobdžije“ su na svom terenu poražene sa 3:1, ali su Olivije Žiru i Aron Remzi doneli poravnanje po broju golova. Ipak, trećeg gola nije bilo, Monako je prošao u narednu rundu, a Arsenal uprkos perfektnih 90 minuta ispao.

PSŽ – Barselona (2012/2013)

Barselona je protiv Pari Sen Žermena prolaz obezbedila tako što je preko Lea Mesija u 38. i Ćavija u 89. minutu sa penala došla do 2:2, dok je u revanšu PSŽ imao prednost, ali nisu uspeli da je sačuvaju, Pedro je poravnao, pa je konačnim rezutatom 3:3 utakmica i okončana. Barsa je prošla dalje zbog dva gola u gostima.

Čelsi – Barselona (2008/2009)

O meču iz Londona i golu Andresa Inijeste iz trećeg minuta sudijske nadoknade navijači Čelsija još uvek pričaju. Nakon 0:0 u Kataloniji, „plavci“ su u meč u Londonu ušli fantastično, a Mikel Esijen je postigao pogodak za 1:0. Čuvali su tu prednost, branili se, ali je Barselona u trećem minutu po isteku 90. došla do pogotka i prolaza dalje zbog jednog postignutog pogotka u gostima. Utakmica je i više od deset godina kasnije poznata kao jedna od najsramnijih utakmica u istoriji fudbala.

Bajern Minhen – Real Madrid (2006/2007)

Madridskih 3:2 za Real značilo je da će Bajernu biti potrebna pobeda u revanšu. Do nje su i stigli, i to preko Makaja i Lusija, dok je jedini pogodak za Real postigao Rud van Nistelroj. Dvomeč je završen 4:4, a Bavarci prošli zahvaljujući golovima koje su postigli u Madridu.

Inter – Milan (2002/2003)

Duel milanskih velikana u borbi za finale Lige šampiona odlučio je pogodak Andreja Ševčenka u prvom minutu sudijske nadoknade revanš meča kojim je Milan stigao do 1:0. Do kraja meča Inter je uspeo da poravna preko Obafemija Martinsa, ali je konačnih i ukupnih 1:1 bilo dovoljno da Milan prođe zbog pogotka na „gostujućem terenu“, iako su obe utakmice bile odigrane na istom stadionu – „Đuzepe Meaca“ i San Siro su isti stadion, samo nose različito ime u odnosu na to ko na njemu igra svoje utakmice.

Barselona – Roma (2017/2018)

Barselona je prvi meč dobila sa 4:1, a nadu Romi da može do preokreta i polufinala doneo je Edin Džeko deset minuta pre kraja meča. U revanšu je viđena prava kanonada u golu Katalonaca, Roma je stigla do 4:4 i zahvaljujući tom pogotku Džeka se plasirala među četiri najbolja tima Lige šampiona.

Iz ove perspektive, odluka o ukidanju pravila gola u gostima čini se sasvim opravdanom, možda i pomalo zakasnelom, ali nam ostaje da sačekamo i vidimo kako će sve to izgledati u praksi, jer će to značiti i mnogo veći broj produžetaka, što sa sobom donosi i veći broj minuta… Rešenje bi moglo da bude i definitivno usvajanje pravila o pet izmena, koje je aktuelno od početka pandemije koronavirusa.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar