Erling Holan važi za jednog od najboljih napadača u današnjem fudbalu, ali isto ga tako mnogi kritikuju kada dođe red na one najveće utakmice.
Norvežanin ima tek 23 godine, pa su možda nekada kritike previše stroge, jer je pred njim dug put, ali kada se pogleda gde igra, za koliko novca i na šta nas je navikao, jasno je da nekada zaslužuje i negativnu ocenu i komentar.
Nakon što je svoje fudbalske početke imao u Norveškoj, već po prelasku u Salcburg je pokazao da je ubitačan napadač, a tridesetak mečeva bilo je dovoljno da skrene pažnju Borusije Dortmund, koja je poznata po odličnom poslovanju sa mladim i talentovanim igračima.
Holan je u sezoni 2019/20 doneo odluku da pojača Dortmund, tamo je bio dve i po sezone, zaludeo je čitavu Evropu, ali je najbrži u trci za njegov potpis bio Mančester siti. Već u prvoj sezoni u novom klubu, Holan je oborio mnoge rekorde, dao je čak 36 golova uz osam asistencija u Premijer ligi, još šest je dodao u Ligi šampiona na devet mečeva, a Siti je osvojio oba velika trofeja.
Međutim, u drugoj sezoni malo više su do izražaja došle njegove mane, pogotovo u onim najbitnijim utakmicama protiv najvećih rivala. Najpre da pomenemo dvomeč sa Real Madridom u četvrtfinalu Lige šampiona ove sezone, kada su Madriđani prošli dalje nakon penala (3:3 prvi meč, 1:1 drugi, 4:3 penali).
Holan ni na jednoj od dve utakmice nije dao gol, bio je zaista dobro čuvan i nikako nije uspevao da dođe do izražaja. Nekako je utisak da bi se u ovakvom tipu meča na terenu bolje snašao Hulijan Alvarez, ali Holan je ipak prvi napadač i Pep Gvardiola mu najviše veruje.
Ipak, evo podataka koji bi trebalo da zabrinu, a tiču se Holana. Ne računajući čak pet pogodaka u pobedi nad Lajpcigom od 7:0 u revanšu osmine finala LŠ prošle sezone, Norvežanin na ostalih 10 utakmica nokaut faze ima samo tri gola. Pored toga nema pogodak u Superkupu (protiv Sevilje), u Komjuniti šildu (rivali Liverpul i Arsenal), u polufinalu (Šefild) i finalu FA kupa (M. junajted), u finalu Lige šampiona (Inter)…
Uz to, Holan nije bio strelac ni na jednom od dva premijerligaška meča protiv Arsenala ove sezone, a tada je na terenu bio uglavnom neprimetan (ukupno ima dva gola na šest utakmica sa „tobdžijama“). Ima tri gola na sedam mečeva protiv Liverpula, na četiri utakmice sa Realom nije dao gol, ni protiv Čelsija i Totenhema baš ne blista uvek, ali zato protiv Junajteda obožava da igra.
Ako se vratimo na njegov period u Borusiji, Holan je odigrao sedam mečeva sa Bajernom, njegov tim je svaki put poražen, a on je postigao pet golova – nije loše, ali može i bolje za igrača njegovog kalibra.
Zbog svega ovoga Holana navijači često nazivaju igračem za „male“ utakmice.
Ono što takođe treba znati jeste da umetnost fudbala nije samo u napadu, već i u odbrani. Ume Holan da promašuje zicere, često ih realizuje, ali je neizbežno reći da njih mnogo više ima protiv na papiru slabijih timova, nego ovih gore nabrojanih. Jednostavno, fokus odbrane je često na Norvežaninu, koji treba da se potrudi da u takvim situacijama na drugačiji način napravi razliku na terenu.
Takođe, Holanu je veoma bitno s kim je na terenu, pa tako kada je uz njega Kevin De Brujne efikasnost raste, ali kada pored sebe nema pravog mađioničara sa loptom i asistenta i njemu će biti mnogo teže da dođe do izražaja.
Nije sporno to da li Holan spada u prvu svetsku klasu napadača, svakako da da, ali da bi pripadao odabranom društvu najboljih ikada u fudbalu moraće da napreduje i da kvalitet pokazuje protiv jakih protivnika ravnih Mančester sitiju.
BONUS VIDEO
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare