Transparent
Transparent; Foto: Nova.rs

Emotivne scene na početku meča

Navijači Crvene zvezde pripremili su fantastičnu koreografiju pre početka susreta sa Rendžersom u osmini finala Lige Evrope (prvi meč 0:3).

PROČITAJTE JOŠ

Pre početka susreta održan je minut ćutanja u čast Slobodana Škrbića, koji je preminuo 16. marta u 77. godini i žrtvama Martovskog pogroma iz 2004. godine.

Uz to je i čitav stadion bio obojen u crveno-bele boje, dok je na severnoj tribini bio grb fudbalskog kluba.

Navijači su na severnoj tribini stadiona „Rajko Mitić“ razvili ogromnu koreografiju na kojoj je pisalo „Neka je večna slava žrtvama pogroma 17.03.2004“.

Ovog četvrtka se navršava 18 godina od martovskog pogroma tokom kog su Albanci, najpre u Kosovskoj Mitrovici, a potom i u drugim delovima Kosova i Metohije, organizovali proterivanje Srba, uništavanje njihove imovine i verskih objekata.

Povod za pogrom bila je nesreća u kojoj su se 16. marta trojica dečaka albanske nacionalnosti utopila u Ibru, u selu Čabra u Ibarskom Kolašinu, za šta su Albanci optužili Srbe.

Tog dana je etnički očišćeno šest gradova i devet sela, a svoj dom moralo je da napusti više od 4.000 Srba.

Poginulo je osmoro Srba i 11 Albanaca, povređeno više od hiljadu ljudi, a među njima i desetine pripadnika međunarodnih snaga.

Zapaljeno je ili teško oštećeno oko hiljadu srpskih kuća, deset srpskih škola, domovi zdravlja, pošte i druge institucije države Srbije.

Za samo 48 sati zapaljeni su manastiri Bogorodica Ljeviška i Devič kod Srbice, Prizrenska Bogoslovija i Hram Svetog Đorđa, Crkva Hrista Spasa i konak manastira Svetih Arhangela kod Prizrena. Miniran je manastir Svetih Kozme i Damjana u Zočištu.

U južnoj Kosovskoj Mitrovici zapaljena je Crkva Svetog Save, u Prištini Crkva Svetog Nikole, a u Podujevu su okupljeni Albanci polomili krst sa kupole crkve Svetog Andreja Prozvanog.

U dva dana oskrnavljeno je ili potpuno uništeno 35 crkava i manastira, a nestalo je ili oštećeno više od deset hiljada vrednih fresaka, ikona, putira i mnogo drugih crkvenih relikvija.

Srbi su proterani iz Kosova polja, Obilića, Plemetine, Lipljana, Uroševca, Đakovice, Gnjilana, a po drugi put iz svojih domova morali su da beže i Srbi iz Belog Polja kod Peći, gde su ponovo zapaljene sve povratničke kuće.

Iako se pogrom nad Srbima odigrao pred 38.000 vojnika КFOR i 8.000 UNMIК policajaca, koji su bili zaduženi za očuvanje bezbednosti svih koji žive na Kosovu, organizatori nasilja nisu kažnjeni, a i oni koji su direktno učestvovali osuđeni su na minimalne zatvorske kazne.

Foto: Nova.rs

BONUS VIDEO Okupljanje navijača Rendžersa u Beogradu

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Twitter, Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar