U svetu fudbala bilo je oduvek braće, i to prilično uspešnih. Holanđani, braća De Bur, u Rusiji braća Berezucki, Brazilci Da Silva, samo su neki parovi koji su ostavili traga u svetskom fudbalu proteklih godina i decenija.
Naravno, mnogo češće se dešavalo da imamo braću koja nisu blizanci, poput Gerija i Fila Nevila, Simonea i Filipa Inzagija i još mnogih drugih, a koji su ostvarili zavidan uspeh u svojim karijerama.
Ipak, imati brata blizanca i da i on odabere da se bavi istim sportom i da ima isti uspeh? To je, priznaćete, malo verovatno.
Otuda je mnogo više onih standardnih, sa kojom godinom razlike među njima, ali sa jednakom strasti prema igri.
KRISTIJAN I DŽONATAN BENTEKE
Belgijanci, braća Benteke, trenutno su fudbalski razdvojeni. Onaj poznatiji, Kristijan, već osam godina igra u Premijer ligi. Sada je član Kristal Palasa, ali afirmisao se kao golgeter Aston Vile za koju je za tri sezone na 101 utakmici postigao 49 golova.
To ga je i odvelo u Liverpul za koji je na 42 utakmice dao deset golova, a potom je prešao u Kristal Palas za koji igra sa promenljivim uspehom.
Poslednje dve sezone nisu briljantne, bile su protkane i povredama, pa je na 40 mečeva postigao samo dva gola.
S druge strane, Džonatan Benteke igra u četvrtom rangu u Nemačkoj, za Alemaniju Ahen i ove sezone je postigao sedam golova na 17 utakmica.
ĐANLUIĐI I ANTONIO DONARUMA
Da, braća Donaruma. I oba u istom dresu, Milana. I takođe, oba su golmani! Ipak, ni oni nisu blizanci.
Za Đanluiđija se sve zna, godinama je prvi čuvar mreže kluba da „San Sira“, brani i za reprezentaciju Italije.
Dugo se govorilo o njegovom odlasku sa Apenina, u redove Reala ili nekih od ostrvskih klubova, ali nekako je ostao u Italiji. Brani u promenljivoj formi. Često je na meti kritičara, ali nema sumnje da se radi o jednom od talentovanijih golmana poslednjih decenija u Italiji.
Njegov brat, Antonio, devet godina je stariji, ali je i dalje u senci mlađeg brata. Ove godine bio je svega jednom između stativa Milana, ako je za utehu, na tom meču nije primio gol.
Ono što je ovde za primer jeste požrtvovanje, jer Đanluđi novi ugovor 2017. nije želeo da potpiše ukoliko Milan ne angažuje i njegovog brata, bez obzira što on nije ista klasa. Želeo je da ga obezbedi i uspeo je.
ĐOVANI I DŽONATAN DOS SANTOS
Meksikanci, braća Dos Santos sada su u Americi, igraju u MLS. Đovani za Klub Ameriku, Džonatan za LA Galaksi.
Oba su u ranom uzrastu bili u školi Barselone, La Masiji, odakle su sebi krčili put. Đovani je često menjao klubove, Totenhem, Viljareal, Majorka, Galatasaraj, bilo ga je svuda, sve dok se nije skrasio prošle godine u LA Galasksiju, odakle je otišao u Klub Ameriku.
Džonatan nije krenuo za njim, ali ni njemu ne ide tako sjajno u Los Anđelesu. Svega jedna utakmica u sezoni, bez postignutog gola… Jasno je da će i on uskoro morati nešto da menja.
Dobra stvar je što su za reprezentaciju Meksika zajedno odigrali 151 utakmicu i postigli 22 gola. Sasvim solidan učinak u dresu „sombrerosa“.
BRAĆA AZAR – EDEN, TORGAN, KILIJAN I ITAN
Kvartet braće u fudbalu? Imamo i tako nešto i to opet sa belgijskog tla, a reč je o fudbalskoj porodici Azar.
Šta reći o porodici gde je svima glavna stvar fudbalska lopta? Majka Karina godinama je igrala za ženske klubove u elitnoj belgijskoj ligi, otac braće Azar je takođe bio igrač, ali u amaterskim klubovima.
Ali zato, sinovi su pravo čudo. Najpoznatiji Eden je godinama jedna od najvećih fudbalskih zvezda, iz Čelsija je prošlog leta prešao u Real za 100 miliona evra, ali ove sezone muči se da povredama.
Zato je Torgan, koji je prošlog leta Borusiju iz Menhengladbaha zamenio imenjakom iz Dortmunda, odličan ove sezone. Na 34 utakmice u svim takmičenjima postigao je šest golova uz 11 asistencija.
Kilijan, treći u nizu igra za Serkl Briž i postigao je jedan gol na 28 mečeva ove sezone, a onaj najmlađi, Itan, tek počinje i član je mlađih kategorija u belgijskom Tubizeu.
KEVIN-PRINS i DŽEROM BOATENG
Braća Boateng su godinama prisutni na fudbalskoj pozornici. Kevin-Prins je izabrao da igra za Ganu, a drugi, Džerom za Nemačku i obojica su uspešni.
Kevin-Prins je stariji godinu dana (ima 33) i poznat je po tome što je često menjao klubove. Nosio je između ostalih i dresove Herte, Borusije Dortmund, Totenhema, Đenoe, Milana, Šalkea, Ajntrahta iz Frankfurta, Las Palmasa, Sasuola, Barselone, Fjorentine… Nigde nije mogao da se skrasi, a trenutno je do leta na pozajmici u Bešiktašu.
Džerom je jedan od stubova odbrane Bajerna godinama unazad, ove sezone odigrao je 24 utakmice, nije postigao gol, ali to mu nije primarni zadatak. Za Nemačku je zabeležio 76 nastupa i postigao jedan gol.
ROMELU I DŽORDAN LUKAKU
I opet, nešto iz Belgije. Romelu Lukaku je godinama unazad jedan od najboljih evropskih napadača, dok njegov brat Džordan igra na mestu levog beka i član je Lacija. Čak je i njihov otac, Rodžer, bio fudbaler i nosio je dres reprezentacije Zaira.
Romelu je iz Anderlehta 2011. otišao u Čelsi, igrao je i za Vest Bromvič Albion i Everton, a potom i za Mančester junajted, odakle se prošlog leta zaputio u Inter, kod Antonija Kontea.
Nije pogrešio, ima odlučnu sezonu, postigao je 23 gola na 35 utakmica u svim takmičenjima i pokazao klasu.
S druge strane, 25-godišnji Džordan, koji je posle Anderlehta i Ostendea prešao u Lacio je u slabijoj poziciji. Imao je svega dva nastupa, uz učinak bez gola, ali sa jednom asistencijom.
SVEN I LARS BENDER
Konačno, i braća blizanci, Lars i Sven Bender. Fizički, teško ih je razlikovati. Kada su na terenu zajedno, još veća je muka, jer igraju za isti klub, Bajer Leverkuzen.
I jedan i drugi nosili su dres reprezentacije Nemačke, a mogu da igraju i na istim pozicijama. Šta više reći, oni su zaista jedinstveni.
Imaju 30 godina i veoma su iskusni, a čak ni brojne ponude da napuste Nemačku nisu ih zaintrigirale. Krenuli su iz Minhena 1860, Larsa je put odveo u Bajer i to 2009. godine i tu je i sada.
Od 2017. sa njim je tamo i Sven, koji je posle Minhena 1860, igrao za Borusiju iz Dortmunda. Ove sezone, kombinovano, imaju dobar učinak, odigrali su 60 mečeva i postigli tro gola, Lars dva, Sven jedan.
IMA IH JOŠ, POPUT BRAĆE LONGSTAF
Braća Rafael i Fabio da Silva, zatim Endjru i Džordan Aju, Tijago i Rafinja Alkantara…Svet fudbala oduvek se vrtio oko fudbalske braće.
U Premijer ligi sada ih imamo i u istom klubu, poput braće Longstaf, Metjua i Šona u Njukaslu.
Oni su ove godine privukli dosta pažnje, toliko da se jedan od njih Šon vezivao i sa tranferom u Mančester junajted za 50 miliona funti.
Mlađi Metju je jesenas postigao gol u ligaškoj pobedi „svraka“ na Sent Džejms parku od 1:0.
Momci sa severa Engleske simbol su Njukasla i vreme je pred njima. Po stilu igre, porede ih sa Polom Skolsom i Majklom Kerikom baš iz Junajteda, a da li će neki od njih zaigrati na „Teatru snova“, ostaje da se vidi.
Pratite nas i na društvenim mrežama: