Partizan protiv Reala kreće u najveću bitku koji je ovaj tim imao od velikog povratka Željka Obradovića na klupu crno-belih.
Najtrofejnij klub protiv najtrofejnijeg trenera u istoriji evropske košarke u utorak od 20.45 počinje seriju koja preti da postane epska prema svim najavama i prognozama.
Na papiru gledano, gotovo sve je na strani „kraljevskog kluba“. Skuplji i po imenima kvalitetniji tim koji na svakoj poziciji ima dva vrhunska igrača.
Ekipa se skoro kompletirala posle silnih povreda, pa će tako trener Reala Ćus Mateo računati i na Najdžela Vilijamsa Gosa, Entonija Rendolfa i Serhija Ljulja posle mnogo vremena, i sva trojica su u osvit četvtfinala Evrolige omirisala parket kako bi „skinuli rđu“ koja se uhvatila zbog duže pauze.
Sređene su i sitne povrede Gabrijela Deka, dok su jedino pod znakom pitanja Vensan Poarije i Piter Kornel. Na strani Real Madrida je i domaći teren na kojem je ove sezone bio ubedljiv.
U Evroligi je ostvario 13 pobeda uz samo četiri poraza i koš razliku od 170 poena u plusu. Jedino je Olimpijakos bio ubedljiviji po koš razlici pred svojim navijačima.
Ipak, ma koliko god da deluju ubedljivo pred svojim navijačima, pokazali su da su ranjivi, a i Partizan ima svoje adute, na prvom mestu Željka Obradovića.
Baskonija dva puta kao i Unikaha su u prethodnom periodu pokazali da je kraljevski klub ranjiv pred domaćom publikom ako se odigra pametno.
A ovaj Partizan umnogome podseća na onaj Željka Obradovića iz sezone 2016/2017, kada je popularni Žoc uzeo za sada svoju poslednju evro titulu, devetu po redu.
U svojoj četvrtoj sezoni u Fenerbahčeu uspeo je da odvede tim na krov Evrope, prvi u istoriji turske košarke. Nakon dva plasmana na fajnal-for i jednog poraza u finalu, Obradović je konačno doveo tim do titule u Evroligi zbog čega je i doveden.
Ali, taj put nije bio nimalo lak i morao je da do pehara stigne izokola. To je bila debitantska sezona Evrolige po novom formatu bez grupa, gde je 16 timova igralo 30 kola po dvokružnom sistemu.
Sezona je krenula sa četiri pobede, ali su tri poraza brzo prekinula bajku i nagovestila da će biti velike borbe. Forma je bila promenljiva i igralo se u serijama pobeda i poraza, što je u konačnom zbiru značilo peto mesto i plej-of protiv Panatinaikosa na strani bez prednosti domaćeg terena.
Delovalo je da će nakon dva uspešna plasmana na završni turnir Obradovićaćev Fenerbahče završiti sezonu u plej-ofu, ali je Željko ovoga puta tim spremao za ono glavno.
Otišao je sa svojom ekipom u Atinu, u dvoranu u kojoj je proveo najduži i najuspešniji period svoje karijere i nakon brojnih ovacija odneo dve ubedljive pobede u Istanbul. Ostavio je svoj bivši klub u stanju šoka i dotukao ga u trećem meču, i u velikom stilu otišao na fajnal-for koji je kasnije osvojio.
Zanimljivo je da se posle toga desilo još dva puta da slabije rangirani tim u plej-ofu ode do kraja.
Već sledeće godine je to pošlo za rukom Realu sa Lukom Dončićem i prošle sezone Efesu sa Vasom Micićem. Od pet sezona u novom formatu, jer jedna zbog korone nije završena, u tri navrata su do trofeja dolazili slabije plasirani timovi.
Pored njih je i Žalgirisu i Barseloni uspelo da se na završni turnir plasiraju bez prednosti domaćeg terena.
Što se Partizana tiče, crno-beli su dramatično podigli igru na gostovanjima u drugom delu sezone. Od nove godine na ovamo imaju skor od šest pobeda i tri poraza, po čemu su najbolji u Evroligi u tom periodu. Padale su plej-of ekipe poput Fenerbahče i Monaka, pa crno-beli imaju čemu da se nadaju.
Obradović ponovo ide na jedan bivši tim bez prednosti domaćeg terena i niko ne bi imao ništa protiv da uradi i pola onoga što je uradio u Atini.
Utorak:
Real Madrid – Partizan 20.45
Četvrtak:
Real Madrid – Partizan 20.45
2. maj:
Partizan – Real Madrid 20.30
*4. maja: Partizan – Real Madrid 20.30
*9. maj Real Madrid – Partizan
*Eventualno 4. i 5. utakmica
BONUS VIDEO: Spektakl za Obradovića pred meč Partizana i Panatinaikosa