Košarkaši Partizana izgubili su od ekipe Efesa (86:77) i tako sa dva poraza zaokružili učešće u duplom kolu, tačno na polovini Evrolige.
Bio je ovo treći uzastopni poraz crno-belih u svim takmičenjima koji se dešava posle fantastično izvojevane serije od pet trijumfa u Evroligi, te utisak da ekipa deluje kao izduvan balon najbolje opisuje stanje stvari.
Evidentno je da, posle veoma lošeg starta u prvom kvartalu Evrolige obeleženim sa učinkom 2-8, ekipa se podigla i uspela da pobeđuje izuzetno jake protivnike i dođe do 7-10. Neki početak kolapsa se mogao primetiti na gostovanju u Berlinu gde je Alba, čini se, dobijena poslednjim atomima snage uz po malo zaslužene sreće. Kako je najlakše biti general posle bitke i kazati da je ostvareni razvoj situacije podveden pod fenomen poznat kao „Deja-vu“, kultura i ozbiljnost nam ne dozvoljava da kažemo da smo nešto ovako i očekivali.
Serija od pet pobeda je koštala crno-bele ova tri poraza i veliki broj što bolesnih, što povređenih igrača. Na gostovanju Efesu smo ponovo mogli da vidimo neke stare boljke, a ima i po koja nova.
Pomenuti podnaslov opisuje modifikaciju „pick and roll“ akcije u smislu protrčavanja visokog igrača koji praktično lažira da će da napravi blokadu za igrača koji ima loptu i odmah kreće u otvaranje koje dalje može biti u dubinu ka košu ili u širinu za šut.
Pomenuta šema se igra u dva slučaja, prvi je u momentu kada defanzivni visoki igrač „čita“ igru, dejstvuje brzo i rano iskače visoko iznad nivoa akcije na putanju igrača sa loptom, ili u drugom slučaju, kada taj isti igrač ostaje duboko u reketu i ne prati igrača koji želi da napravi „blok“. Ni jednu ni drugu varijantu odbrane pika nismo mogli da vidimo u odbrambenim postavkama igrača Efesa, dok je benefit za Partizanov „pick and roll“ bez kontakta ostao neučinkovit.
Četa Željka Obradovića ima manjak igrača u rotaciji, a pre svih moglo bi se reći da je Vanja Marinković najviše nedostajao. Partizan treću utakmicu zaredom ne uspeva da izvrši dovoljno veliki pritisak na lopti i tako uspori protivnikov napad. Kao rezultat svega, lopta je veoma lako kružila i dolazila do Efesovih šutera koji su ove poklone iskoristili i na neki način potopili „parni valjak“. Impresivnih 50 odsto ubačenih trojki turskog predstavnika nije slučajno, jer su igrači šutirali najčešće bez opterećenja odbrane.
Do sada nismo komentarisali ovaj fenomen koji se iz utakmice u utakmicu ponavlja, ali moramo da kažemo da ekstenzivno iskakanje Brendona Dejvisa na odbrani od pika ne daje nikakve rezultate, te da samo otežava odbrambenu rotaciju koja rezultira otvorenim šutevima protivnika posle ekstra pasa. U prvih 17 kola je pomenuti igrač dva i po puta po utakmici branio pik na opisani način i u 17 kola samo jednu loptu je na ovaj način osvojio.
Na ovoj utakmici igrači Efesa se nisu proslavili sa linije slobodnih bacanja, šutirali su tek 33%, što je bilo očigledno već na poluvremenu. Ostaje pitanje da li je mogla da se iskoristi ova statistika u smislu ranijeg sečenja napada i sprečavanja kruženja lopte koje su, ispostaviće se, bile presudne pri odlučivanju pobednika.
Partizan do kraja godine ima da odigra tri izuzetno teške utakmice i to u trenucima kada forma ide nizbrdo. Prvo će u okviru ABA lige odigrati derbi sa Crvenom zvezdom u ponedeljak (19.00) i to kao gostujuća ekipa, a potom će poslednju evropsku utakmicu u 2024. odigrati sa Fenerbahčeom (27. decembar) u Areni, a tri dana kasnije kalendarsku godinu zatvaraju mečom protiv Cedevita Olimpije takođe pred svojim navijačima.
BONUS VIDEO