Crvena zvezda je kao domaćin pobedila Bajern iz Minhena rezultatom 74:68 i na taj način prekinula neugodni niz od dva uzastopna poraza u večitim derbijima.
Kao po pravilu, Zvezda je meč počela anemično i sebično.
Razlog nervozi je sasvim sigurno pritisak i imperativ da se pobeda ostrvari. Još jednom smo videli da sa ulaskom Miloša Teodosića igra Crvene zvezde dobije na formi i da višak driblinga menjaju pasovi. Redom su se upošljavali Džoel Bolomboj, Majk Tobi i Luka Mitrović, a lopta je posle pika počela da leti te u reket, te preko cele odbrane do slobodnih šutera. Generalnu sliku o boljoj igri nisu uspeli da promene ni ona dva zicera Zvezdinih centara, niti omašeni otvoreni šutevi spolja.
Mitrović se ove sezone izdvojio kao jedan od tihih lidera ove ekipe i neko na koga crveno-beli mogu da se oslone. Još jedan od onih najzahvalnijih igrača koji vam ne traži ništa, a pruži vam sve. Osetio se i povratak Adama Hange čije se odsustvo izuzetno primetilo u drugom derbiju. Šabaz Nejpir još uvek traži ritam, zna se da može mnogo bolje i treba ga sačekati. Čeka se i Nemanja Nedović. Nedostaje.
Svima je jasno da će igra tima ove sezone zavisiti isključivo od jednog čoveka, te je način na koji će se ova situacija ‘hendlovati’ ključan za dalje napredovanje ekipe. Identifikacija problema je prvi korak ka rešenju, i od velikog značaja je činjenica da je trener Janis Sferopulos uspeo da ga spozna u prve tri utakmice.
Svi znamo da se karijera Miloša Teodosića deli na onu pre Virtusa, gde je pretežno igrao na poziciji jedan, i u Bolonji gde smo ga pretežno gledali na poziciji dva. Razlika ove dve ere je ta što u poznijim igračkom godinama napad igra kao bek šuter, a sve iz razloga velike potrošnje koje donosi konstantno prenošenje lopte pod pritiskom.
Ovoj grupi individualaca u Crvenoj zvezdi je potreban neko da ih skupi i poveže u celinu. Taj je Teo sa loptom. Bez njega u ovoj ulozi tim sa Malog Kalemegdana liči na grupu pojedinaca koja nema ideju kako da funkcioniše u grupi. Ovakva situacija diktira više refleksne nego promišljene radnje, pa se napad igra više driblingom nego pasom. Ovo dalje dovodi do traženja rešenja individualnim akcijama koje za ovaj nivo košarke nisu dobre, a ni dovoljne.
Drugi velika stavka koju će Sferopulos morati da reši je Teova potrošnja. Verovatno je rešenje u maksimalnoj poštedi u ABA ligi, gde ne vidim niti jedan razlog da se skida u uniformu. ABA liga je takmičenje koje nije konkurentno ako govorimo o percepciji večitih rivala, te pobede od 20, 30 i 50 razlike mogu dati pogrešan dojam da je sve u redu, a nije.
Zato je i domaćoj košarkaškoj sceni jako prijao poraz koji je Partizan doživeo od Mege i mislim da se kolumna iznenađenja za ovu godinu ispunila.
Treći jako bitan momenat koji Zvezdin trener treba da reši je Teova odbrana. Prisetimo se kako je Andrea Trinkijeri svojevremeno tražio da se gotovo na svaki posed baš on napadne jedan na jedan. Grčki trener maestralno krije Tea u odbrani. Defanzivne rotacije u oba derbija su bile tačne i pravovremene, dok se protiv Bajerna Teo “sakrio” na Bongi. Vrlo bitan detalj sa prethodne utakmice je Zvezdina dobra četvrta četvrtina. Mora se reći i da je protiv Partizana imala periode jako dobre igre, međutim, protiv tima iz Minhena su uspeli da odigraju najbolje kada je to bilo najpotrebnije.
I da se razumemo – nije Zvezda odigrala mnogo dobru utakmicu, niti je poslednji pik i šut sa osam metara dobar, ali je ušao. Sferopulos je verovao Teu, Teo Jagu, a bogovi košarke vole kad se igra na pravi način i nagradili su pobedom crvno-belu armiju.
Formula za uspeh je tu, ostaje da se vidi kako će se sprovesti u delo. Dok se kockice ne slože, sve su oči uprte u jednog igrača. Situacija koja je njemu sve, samo ne strana.
Autor teksta: Viktor Sadiković
BONUS VIDEO Top 10 poteza sa meča Crvena Zvezda – Bajern
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare