Foto: EPA-EFE/Julien Mattia

Evroliga se uveliko zahuktala i posle 11. kola donela je gomilu sjajnih mečeva i zanimljivih priča. Na prvi pogled na tabelu deluje sve u redu kada se vidi da ligu predvode favoriti Olimpijakos i Fenerbahče.

Ali tu počinju anomalije koje su dale draž ovosezonskom takmičenju.

Na trećem mestu je Bajern sa skorom 8/3 i to je iznenađenje, ali je u pitanju ipak dugogodišnji evroligaš sa gomilom sjajnih igrača i novim trenerom Gordijem Herbertom koji je prvak sveta. Ono što je sve ostavilo u šoku jeste ekipa Pariza koja sa istim skorom i nešto slabijom koš razlikom zauzima četvrto mesto u eliti.

PROČITAJTE JOŠ

Ekipa koja je prošle sezone osvojila Evrokup viđena je u borbi za fenjer pred početak sezone.

Nedostatak velikih zvezda koje su se dokazale na nivou Evrolige, uz trenera početnika koji je neočekivano dobio priliku nakon što je trener koji je stvorio ovu ekipu otišao u NBA, nisu mnogo obećavali.

Ali, Pariz je imao drugačije planove koje sprovode u delo i šokiraju jednog za drugim sve protivnike, a pritom redom ruše i evropske velikane.

Ako je pobeda na startu sezone protiv Panatinaikosa bila iznenađenje, razbijanje Barselone pokazalo je da ništa nije slučajno, a to se samo potvrdilo na gostovanju Efesu kojeg su rutinirali kao najjači timovi kada igraju sa timovima iz donjeg doma.

Sedam pobeda u nizu, ostvarenih na različit načine – šuterski, odbrambeno, ubedljivo, u tesnim završnicama… Kako god, Pariz na kraju dobije meč.

Tijago Spliter koji je preuzeo ekipu koju je trenerski stvarao Tomas Isalo, tako je od viđenog prvog otkaza u sezoni došao do potpunog hita takmičenja.

A, kako je sve zapravo počelo.

NBA menadžer kojem su se svi smejali

Dejvid Kan, nekadašnji izvršni menadžer ekipe Minesote u NBA ligi postao je 2018. godine suvlasnik i predsednik operacija tada drugoligaša Pariza.

Kan je dugo boravio u različitim ulogama u NBA ligi gde je u jednom trenutku postao i predmet sprdnje jer je kao izvršni menadžer na draftu 2009. godine birao Rikija Rubija i Džona Flina ispred Stefa Karija. Kakve su kasnije karijere imali pomenuti igrači najbolje govori kakvu je grešku napravio, ali je u periodu provedenom u Minesoti radio i sjajne stvari i to je preneo na Pariz.

Foto: EPA-EFE/Julien Mattia

Tri godine je trebalo da stvori ekipu koja će ući u prvu ligu, a zatim i da prošle sezone preko Evrokupa dođe do Evrolige.

Temelji koji su postavljeni bili su dovoljni da Pariz u prvoj sezoni postane hit.

Spliter je prigrabio filozofiju Isaloa što se tiče igre i doneo neka svoja pravila, a oreol NBA šampiona koji je doneo kao igrač bio je dovoljan da ga gledaju kao boga.

Posebne pripreme Pariza

Zanimljiva priča o klubu i načinu na koji rade dogodila se u toku priprema, a pokazuje kako je stvoren moćan tim u kojem pojedinci izgledaju kao vanzemaljci u pojedinim trenucima.

Pariz je za pripreme odabrao jezero Kariku u Estoniji, koje ima svega 68 stanovnika i nalazi se daleko od civilizacije. Način priprema koji se smatra reliktom prošlosti doneo je zapravo priliku da se igrači dodatno povežu.

Spliter je zabranio upotrebu mobilnih telefona tokom obroka, kako bi svi međusobno pričali, a forsirao je i ideju da se provodi vreme na jezeru, organizovao kvizove, zanimljive igre pa su tokom dana umesto na društvenim mrežama provodili vreme u društvu jedni drugih.

To je razvilo bliskost i razumevanje koje je bilo važno i za filozofiju igre.

Pariz je ekipa koja igra frenetičnim tempom, sa neprekidnim kretanjem, trčanjem i često brzo završenim akacijama. U odbrani su agresivni i uporni, a trče kontranapad kada god im se ukaže prilika.

Foto: EPA-EFE/Julien Mattia

Kako je Spliter jednom prilikom objasnio, u pitanju je haos, ali haos koji ima svoju organizaciju i jasne principe. Taj organizovani haos doneo je nešto sasvim drugo na evroligašku scenu koja je po pitanju košarkaške filozofija uglavnom bila varijacija na istu temu.

Taj, možemo ga nazvati i kulturološkim šokom, ispostavio se u ovom trenutku kao previše za sve u Evroligi.

Ti Džej Šorts prva zvezda ekipe

Iako ih bije glas ekipe koja šutira za tri poena kad god može, utakmica protiv Albe u kojoj su postavili rekord sa 52 ispaljene trojke ipak nije tipična stvar. Pariz zapravo igra po principu da se šutira svaki put kada se otvori prilika za to, a ako je to šut za tri poena, onda će ga i uzeti. Zapravo su treći po broju pokušaja za tri, a verovatno ne bi bili ni tu da nije bilo te epske utakmice.

Njihov glavni adut je zapravo odbrana. Iako su osmi po broju primljenih poena, po defanzivnom rejtingu su treći jer igraju sa visokim brojem poseda. Odlični su u skoku iz kojeg brzo idu u kontre, a uz to su među boljim kradljivcima u ligi.

Ta agresivnost na oba kraja terena im donosi i greške, ali to je ono što su spremni da dopuste kako bi održali ritam…

Iako je hijerarhija po pitanju igrača jasna, niko nije nedodirljiv i Spliter često menja kao u hokeju kako bi održao ekipu svežom i zadržao tempo igre.

Veliko je pitanje bilo iznad glave Ti Džej Šortsa. Omaleni plej je dominiroa na nivou Evrokupa, ali malo ko je veorvao da može da prenese formu i na Evroligu.

Ipak, Šorts je posle 11 kola drugi najkorisniji igrač iza neprikosnovenog Saše Vezenkova i treći strelac lige iako ne forsira previše.

Spliter na svim pozicijama ima raznovrsne profile igrača, pa tako kada Šorts koji više napada prodorom i sa poludistance nije na terenu igra Maodo Lo koji je sjajan šuter ili Edvin Džekson koji je trenutno povređen.

Na beku je prva opcija omaleni i vrlo nezgodni šuter Nadir Hifi, koji ne preza da potegne u svakom trenutku a tu je i iskusni Francuz Jakuba Uatara. Snaga Pariza je i u raznovrsnim krilima gde je prvo ime Tajson Vord koji ume da uđe u velike serije, a tu su i igrač drugačijih profila poput veterana Banđee Sija, Kolina Malkolma i Leopolda Ševalijea gde svako zna svoje mesto i ulogu u timu.

Startni centar je Mikel Jantunen koji je paradoksalno najbolji šuter za tri poena ekipe kada je procenat u pitanju, a lako može da igra i u paru sa iskusnim i borbenim Kevarijusom Hejsom, Tu je i zanimljivi Leon Kracer koji je spreman da uđe i ako treba samo napravi i pet faulova.

Kada se pogleda roster, ekipa osim donekle Šortsa nema pravu zvezdu, ali ima sjajnu hemiju i dobro postavljen sistem.

Sedam pobeda u nizu to pokazuje, a u sledećem kolu im dolazi i ove sezone loš Virtus gde će imati priliku da nastave niz. Doduše, ima će po pri put istinsko breme favorita, pa ostaje da se vidi kako će rešiti i taj rebus, ali su na osnovu svega što su do sada pokazali zaslužili dubok naklon.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar