Šta će košarkaši Pariza na jezeru Kariku u Estoniji, koje ima svega 68 stanovnika i nalazi se daleko od civilizacije?
Raiffeisen banka, prijatelj košarke. Bez greške u koracima, otvaranje računa za 15 minuta potpuno onlajn. Stvarno može.
Nastavljamo gde smo stali na Nova.rs posle ruki sezone sa Mićom Berićem i družimo se svakog ponedeljka u novom ruhu vašeg omiljenog košarkaškog podcasta „Pick and roll„.
Ne menja se ono što je ključno – Evroliga, Partizan i Crvena zvezda, ili Crvena zvezda i Partizan (ko kako voli), srpski košarkaši, sva dešavanja i zanimljivosti – između dva kola elitnog takmičenja.
Iza nas je nedelja koja je Partizanu najavila bolje dane, a koju će crveno-beli želeti što pre da zaborave… Naravno da je nedelju obeležio i plasman Srbije na Evrobasket 2025, ali i neverovatni Pariz koji je vezao čak sedam pobeda u Evroligi. Francuski klub je debitant u elitnom društvu, ali njegove igre i rezultati ne idu u prilog tome… Pariz je najveći hit Evrolige, mnoge je oduševio svojim organizovanim haosom i sa učinkom 8-3 nalazi se u samom vrhu tabele.
A, kako je sve počelo? Pariz je za pripreme uoči sezone odabrao jezero Kariku u Estoniji, koje ima svega 68 stanovnika i nalazi se daleko od civilizacije. Način priprema koji se smatra reliktom prošlosti doneo je zapravo priliku da se igrači dodatno povežu.
Trener Tijago Spliter je objasnio kako su glavni razlozi odlaska daleko od kuće bili da se fizičke pripreme i formiraju način igre, uz to da se igrači zbliže. Zbog toga je i zabranio upotrebu mobilnih telefona tokom obroka, forsirao je i ideju da se provodi vreme na jezeru, organizovao kvizove i zanimljive igre, pa su tokom dana umesto na društvenim mrežama provodili vreme u društvu jedni drugih.
To je razvilo bliskost i razumevanje koje je bilo važno i za filozofiju igre, i zapravo koje govori mnogo toga, što je iznenadilo i našeg Miću Berića. Jer, Pariz je ekipa koja igra frenetičnim tempom, sa neprekidnim trčanjem i često brzo završenim akcijama. U odbrani su agresivni i uporni, a trče kontranapad kada god im se ukaže prilika.
Kako je Spliter jednom prilikom objasnio, u pitanju je haos, ali haos koji ima svoju organizaciju i jasne principe. Taj organizovani haos doneo je nešto sasvim drugo na evroligašku scenu koja je po pitanju košarkaške filozofija uglavnom bila varijacija na istu temu. Taj, možemo ga nazvati i kulturološkim šokom, ispostavio se u ovom trenutku kao previše za sve u Evroligi, ali i istinsko osveženje.
Dotakli smo se i (neočekivanog) odlaska Saše Obradovića iz Monaka, rekorda trojki Andresa Obsta na jednom meču, naravno uz priču o prvom ovosezonskom večitom derbiju i odlasku Srbije na Evropsko prvenstvo.
Košarkaši Srbije su demonstrirali moć sa +47 protiv Danske u kvalifikacijama, a supertalentovani krilni centar (210 cm) i uzdanica Mege Bogoljub Marković se na debiju upisao u strelce. Mnogi njegovi saigrači iz reprezentacije su stariji od njega po 10 i više godina, otud priča da je kao mali gledao Gudurića i Jovića.
O čemu smo još pričali i šta smo sve do detalja analizirali, čeka vas u 10. epizodi druge sezone podcasta „Pick and roll“.
Naše podcaste možete slušati i na platformama apple podcast, soundcloud, spotify, castbox i deezer.
BONUS VIDEO