Snažan zemljotres, magnitude 5,3 po Rihteru, pogodio je Zagreb danas u 6:24.
Grad je teško oštećen, u centru grada su velike štete, padale su fasade i uništeni automobili. Pao je i vrh tornja zagrebačke katedrale, a građani su izašli na ulice koje su prepune cigle i delova fasade.
Kasnije su usledila još tri slabija potresa.
„Zemljotres koji je jutros pogodio Hrvatsku, jačine 5,5 po Rihteru, najjači je u poslednjih 140 godina”, izjavio je danas premijer Andrej Plenković i pozvao gađane na oprez.
“Mi ćemo za sada preporučiti da svi budu van zgrada”, rekao je premijer.
„Imali smo dve kontradiktorne poruke, prvo ostanite u kućama, zbog koronavirusa, a onda je bio potres. Seizmolozi će vam reći šta će struka da kaže o potresima i dodatnim podrhtavanjima. Intenziviraćemo sve aktivnosti i upravljaćemo ovom krizom, kao i krizom sa virusom”, rekao je Plenković.
On je zamolio sve građane da isključivo poštuju uputstva Štaba civilne zaštite.
Rekao je da su angažovani vojska i sve gradske slžbe na raščišćavanju štete po Zagrebu i nastojaće da se što pre osposobi saobraćaj.
Statičari će, istakao je, pregledati zgrade.
“Niko u ovom trenutku ne može da zna koliko su oštećene zgrade, posebno starije“, rekao je Plenković i dodao da će poseban fokus biti na bolnice.
Petnaestogodišnja devojčica koja je zadobila teške povrede u zemljotresu ipak je preminula.
Direktor zagrebačke Dečje bolnice u Klaićevoj Goran Roić izjavio je prethodno da je teško povređeno 15-godišnje dete koje je stradalo u potresu u Ðorđićevoj ulici, u vrlo kritičnom stanju i da se sprovodi dodatna dijagnostika.
„Dete je vrlo, vrlo kritično, ali preduzimamo dalje mere i činimo sve što možemo”, rekao je Roić.
Agenciji Hina u Zavodu za Hitnu medicinu Grada Zagreba ranije je rečeno da je u zemljotresu u Zagrebu stradalo 15-godišnje dete, kada je Roić izjavio za medije da je devojčica ipak reanimirana.
Direktor Civilne zaštite Damir Trut izjavio je danas da nakon jutrošnjih zemljotresa u Zagrebu ima povređenih, ali da je reč o laganijim povredama.
On je naveo da je u Adžijinoj ulici urušen objekt i da je nekoliko ljudi ostalo unutra. „Snage su na terenu i pokušavaju da ih izvuku“, dodao je Trut.
U Zagrebu je zabeležen četvrti udar potresa, koji se dogodio u 9:04, magnitude 3.2 I slabiji je od prethodna tri.
Na ulicama glavnog grada Hrvatske su vatrogasci I vojska, koji su intervenisali na mestima gde je bilo zaglavljenih građana u stanovima i liftovima.
Bilo je, međutim, i ozbiljnih požara.
Gorela je trafostanica na Bukovcu, težak požar vrlo bitne centrale u Draškovićevoj ulici i požar krova u Kozari putevima.
“ Na terenu su sve raspoložive snage, molimo građane da se pripaze pri kretanju kroz grad pošto je ogroman broj dimnjaka i krovova oštećeno. Također vas molimo da ogradite opasne delove oko objekata kako ne bi došlo do povređivanja”, poručili su iz Javne vatrogasne jedinice u Zagrebu.
Zgrada Hrvatskog sabora na Gornjem gradu takođe je oštećena u potresima koji su danas pogodili Zagreb. Zgrada ima ozbiljna oštećenja, prenosi Jutarnji.hr, urušio se deo krova, oštećeni su dimnjaci, potvrdili su iz Hrvatskog sabora ističući da u zgradu niko ne može da uđe dok to ne odobre statičari.
U zgradi su isključeni struja, voda i plin.
Znatna šteta nanesena je i Zagrebačkoj katedrali. Sa južnog tornja otpao je vrh na kome se nalazi krst i oštetio krov Nadbiskupskog dvora, koji je pretrpeo još veću štetu nego katedrala, prenosi zagrebački Večernji list.
Rektor Zagrebačke katedrale monsinjor Josip Kuhtić izjavio je da je Nadbiskupski dvor vrlo oštećen, a da se u katedralu još ne sme.
U snažnom zemljotresu oštećena je i Saborna crkva Preobraženja Gospodnjeg na Cvetnom trgu, a povređenih nema, objavljeno je na sajtu Srpske pravoslavne crkve uz neoliko fotografija oštećenog hrama.
Ðakon Dragan Radić je za Informativnu službu SPC rekao da među sveštenicima SPC i članovima njihovih porodica nema povređenih.
Na sajtu SPC objavljene su fotografije postradalog hrama i zdanja u okolnim ulicima koje je napravio đakon Dragan Radić.
Evropska komisija saopštila je danas da prati situaciju u Hrvatskoj nakon serije potresa u Zagrebu i da je spremna da pomogne.
“S pažnjom pratimo stanje na terenu u Hrvatskoj nakon potresa u Zagrebu. Naš Koordinacioni centar za odgovor na hitne situacije u kontaktu je s hrvatskim vlastima. Spremni smo da pomognemo“, saopštio je komesar za krizne situacije Janez Lenarčič.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel uputio je poruku podrške Hrvatskoj i poručio da je Evropska unija spremna da pomogne.
„Moje su misli s hrvatskim narodom nakon razornog potresa. Upravo sam uverio premijera Andreja Plenkovića da Evropska unija stoji uz naše prijatelje i spremna je a ponudi pomoć“, poručio je Mišel.