Više od deset hiljada ljudi okupilo se prethodnog dana u glavnom gradu Čilea Santijagu, tražeći ustavne promene na protestima koji već godinu dana traju u toj državi. Ovaj, na početku mirni događaj, pretvorio se u masovni sukob dela građana sa policijom, nakon čega je i zapaljena i jedna crkva.

Kako prenose mediji, demonstranti su molotvljevim koktelima gađali sedište policije i crkvu. Dok su vatrogasci, zajedno sa delom građana učesnika protesta, pokušavali da ugase požar i spase crkvu Iglesiju de la Asuncion, njen toranj se se srušio.

Zapaljena crkva u Čileu
Zapaljena crkva u Čileu AP Photo/Esteban Felt

„Oni koji sprovode ova nedela, ne žele da Čileanci rešavaju probleme demokratskim sredstvima“, rekao je u nedelju ministar unutrašnjih poslova Čilea Viktor Perez.

Pročitajte još...

On je apelovao na građana da svoje nezadovoljstvo aktuelnim Ustavom iskažu na referendumu koji je zakazan za 25. oktobra.

Ustav koji je trenutno na snazi u Čileu je još iz 1980. godine, a donela ga vojna hunta Augusta Pinočea. On je menjan nekoliko puta tokom godina, međutim, njime nije utvrđena obaveza države da građanima omogući obrazovanje i zdravstvenu zaštitu. Upravo su ova dva zahteva osnovni razlozi zbog čega su Čileanci izašli na ulice.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar