Više od deset hiljada ljudi okupilo se prethodnog dana u glavnom gradu Čilea Santijagu, tražeći ustavne promene na protestima koji već godinu dana traju u toj državi. Ovaj, na početku mirni događaj, pretvorio se u masovni sukob dela građana sa policijom, nakon čega je i zapaljena i jedna crkva.
Kako prenose mediji, demonstranti su molotvljevim koktelima gađali sedište policije i crkvu. Dok su vatrogasci, zajedno sa delom građana učesnika protesta, pokušavali da ugase požar i spase crkvu Iglesiju de la Asuncion, njen toranj se se srušio.
„Oni koji sprovode ova nedela, ne žele da Čileanci rešavaju probleme demokratskim sredstvima“, rekao je u nedelju ministar unutrašnjih poslova Čilea Viktor Perez.
On je apelovao na građana da svoje nezadovoljstvo aktuelnim Ustavom iskažu na referendumu koji je zakazan za 25. oktobra.
#Santiago: posterior al saqueo de especies desde la Iglesia San Francisco de Borja, antisociales realizan barricada con fogata al exterior. pic.twitter.com/ESjgyFR2mF
— Carabineros Prefectura Central (@CarabPrCentral) October 18, 2020
Ustav koji je trenutno na snazi u Čileu je još iz 1980. godine, a donela ga vojna hunta Augusta Pinočea. On je menjan nekoliko puta tokom godina, međutim, njime nije utvrđena obaveza države da građanima omogući obrazovanje i zdravstvenu zaštitu. Upravo su ova dva zahteva osnovni razlozi zbog čega su Čileanci izašli na ulice.
Pratite nas i na društvenim mrežama: