kina
Foto: EPA/DALE DE LA REY / POOL

Kina najavljuje donošenje zakona za Hongkong kao odgovor na prošlogodišnje, često nasilne prodemokratske demonstracije i najteže nemire od povratka Hongkonga pod suverenitet Kine 1997. godine, javljaju mediji.

Neimenovani izvor izjavio je da će zakonom biti zabranjeni secesija, strano mešanje, terorizam i sve druge separatističke aktivnosti usmerene na rušenje centralne vlasti i strano mešanje u unutrašnje stvari bivše britanske kolonije.

Demonstranti u Hongkongu ovu najavu ocenjuju kao grubo mešanje kineske Komunističke partije u autonomiju Hongkonga, ali zvanični Peking negira ove optužbe.

Foto: EPA-EFE/JEROME FAVRE

Hong Kong Kini više nije baš toliko neophodan kao što je bio 1997. godine, kada je grad vraćen iz Velike Britanije u Narodnu Republiku. Ali ta posebna upravna regija ipak ostaje važan dio kineske ekonomije – onaj za koji Kina sebi ne može priuštiti da oslabi, pisao je Dojče vele.

Čak i pre nego što su u Hong Kongu izbili protesti, odnos Hong Konga i Pekinga nije bio bez napetosti – uprkos redovnim uvjeravanjima vlade, koja su stanovnici sela na jugu posebno voljeli. Mnogi Kinezi, uključujući i visoke funkcionere, Hong Kong smatraju za razmaženo dete.

Ipak, oštra kazna Pekinga za taj grad mogla bi da ugrozi kinesku stabilnost mnogo više nego što bi to maskirani demonstranti ikada mogli. Efekti bi se brzo proširili na kontinentalnu Kinu, a konačni negativni imidž odvratio bi investitore i uticao na sposobnost Kine da trguje u inostranstvu.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare