Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Evropa ima pravo na sopstvenu energetsku politiku, ali Sjedinjene Američke Države zanemaruju to njeno pravo i suverenitet, preteći uvođenjem sankcija protiv gasovoda „Severni tok 2“, rekao je ministar spoljnih poslova Nemačke Hajko Mas. Američki Stejt department uključio je „Severni tok 2“ i „Turski tok“ u projekte kojima mogu biti uvedene sankcije.

„Govoreći o merama, koje prete sankcijama, između ostalog, i evropskim preduzećima, vlada SAD zanemaruje suverenitet Evrope i pravo da samostalno odlučuje gde će i kako kupovati energiju. Evropska energetska politika formira se u Evropi, a ne u Vašingtonu. Odlučno odbacujemo ekstrateritorijalne sankcije“, navodi se u saopštenju šefa nemačke diplomatije.
On je dodao da je vlada Nemačke poslednjih nedelja vodila brojne pregovore sa američkim vlastima u očekivanju pooštravanja Zakona o zaštiti evropske energetske bezbednosti.

„Jasno smo izneli svoj stav. Smatramo da je pogrešno štititi sebe sankcijama u krugu partnera. Ono što nam je potrebno je zajednički transatlantski pristup sankcijama protiv Rusije. Te napore otežava današnje saopštenje SAD“, dodao je Mas.

Ranije je američki državni sekretar Majk Pompeo saopštio da je Američki Stejt department uključio „Severni tok 2“ i „Turski tok“ u projekte kojima mogu biti uvedene sankcije.

Po njegovim rečima, projektima će biti uvedene ograničavajuće mere koje su predviđene zakonom „O borbi protiv američkih protivnika putem sankcija“ (CAATSA).

SAD svim sredstvima žele da spreče završetak gasovoda Severni tok 2. Ko god ima veze s tim projektom, pa čak i nemački državni organi, taj može da računa sa sankcijama Vašingtona.

Gasovod Severni tok 2 je već gotovo dovršen. Od 2.360 kilometara cevi, položeno je 2.200.

Ali od kraja prošle godine radovi stoje. Pod pritiskom američke vlade i pretnjom sankcijama, s gradilišta se povukla holandska kompanija Alseas, čiji su specijalni brodovi neophodni za polaganje cevi za gasovod na dnu Baltika. Holandska firma se povukla pod pretnjama da će joj, ako se ne povuče sa izgradnje Severnog toka 2, biti zamrznuta sva imovina u SAD, zabranjene transakcije preko američkih banaka, a njihovim radnicima neće biti izdavane radne vize za SAD.

I predstavnici politike i privrede u Nemačkoj složni su u oceni da te vanteritorijalne pretnje sankcijama – što praktično znači primenu američkih zakona i van teritorije SAD –predstavljaju novu dimenziju u eskalaciji napetosti između Berlina i Vašingtona.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar