Stotine hiljada dece moglo bi da umre ove godine zbog globalnog ekonomskog pada usled pandemije koronavirusa, a desetine miliona bi moglo da padne u ekstremno siromaštvo, upozorile su Ujedinjene nacije.
U izveštaju o riziku je navedeno da se skoro 369 miliona dece u 143 države oslanjaju na obroke u školama, a sada su prisiljena da to traže na drugom mestu, prenosi Rojters.
Sada moramo reagovati na svaku od ovih pretnji po našu decu, rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.
Lideri moraju učiniti sve što je u njihovoj moći da smanje uticaj pandemije. Ono što je počelo kao pretnja javnom zdravlju pretvorilo se u grudvu i izuzetan test za svet i globalno obećanje da nikoga ne smemo ostaviti, ukazao je Gutereš.
Za razliku od odraslih, deca zaražena koronavirusom imaju blage ili nikakve simptome bolesti, pokazale su američke i kineske studije.
Izveštaj UN, međutim, upozorava da ekonomske teškoće koje pogađaju porodice, kao posledica pandemije, mogu rezultirati smrću stotine hiljada dece, što bi poništilo napore u protekle dve-tri godine i smanjenju dečijeg mortaliteta.
Ujedinjene nacije navode da su procene da od 42 do 66 miliona dece može „pasti“ u ekstremno siromaštvo, kao rezultata krize koronavirusa, dodajući te cifre broju od 386 miliona dece u 2019. godini, koja već žive u izuzetnom siromaštvu.
U 188 država sveta zatvorene su škole, što utiče na 1,5 milijardi dece u svetu, što utiče na njihovo obrazovanje.
Više od od dve trećine država uvele su onlajn platforme za učenje, ali među siromašnijim zemljama, tad udeo je svega 30 odsto, ukazuju UN.