Kamala Harris
Foto:EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Kamala Haris je otkada je Džo Bajden proglašen kandidatom Demokratske stranke na predstojećim američkim izborima bila frontraner za poziciju Bajdenovog potpredsednika, naročito kada je postalo očigledno da će za tu poziciju Bajden odabrati ženu.

Džo Bajden je postao 46. predsednik Sjedinjenih Država, preneo je CNN, nakon što mu je pobeda u državi u kojoj je rođen dala preko 270 izbornih glasova potrebnih za pobedu. Njegovom pobedom senatorka Haris je postala prva žena izabrana za potpredsedničku funkciju.

U neku ruku Kamala Haris jeste od samog početka bila bezbedan i pragmatičan odabir za tu poziciju; mogla bi da bude i Bajdenova naslednica i ako on nekim čudom odsluži dva mandata, i već se šuška da su je demokrate pikirale za izbore 2024.

U tom smislu je odabir potpredsednika, tzv. VP-a, u demokratskim redovima ove godine zapravo bio nadmetanje za nominaciju na sledećim predsedničkim izborima i Kamala Haris – koja očigledno gaji takve ambicije – sada je definitivno korak ispred ostalih.

Obaška sudbina Demokratske stranke, Kamala Haris pomogla je Bajdenu da uđe u Belu kuću, a sa njim i sama stiže na velika vrata.

„Mala devojčica“

Pomalo je ironično što je najviralniji trenutak njene predsedničke kampanje koja se završila odustajanjem bio iz prve debate demokrata kada je Džou Bajdenu očitala bukvicu zbog problematičnog stava o prevozu đaka sedamdesetih godina koji je trebalo da služi desegregaciji.

„Bila je jedna mala devojčica u Kaliforniji koja se svakog dana vozila autobusom do škole. Ta mala devojčica sam bila ja.“

Otuda je Tramp često kasnije nazivao „mala devojčica“, mada to nosi pogrdnu konotaciju. Ipak, Kamala se i tada ogradila u debati s Bajdenom i nije ga nazvala rasistom, iako je Trampova kampanja dozlaboga jahala na tome.

Mešoviti koreni

Plastično objašnjeno, Demokratska stranka danas ne izgleda kao Džo Bajden. Današnja Demokratska stranka je prvo mlađa, a uz to i etnički raznovrsnija. Kamala Haris je dobar izbor u tom pogledu; ima manje godina od Bajdena i manje je bela, što znači da može doneti Bajdenu poene kod ljudi koji se ne identifikuju sa licem Demokratske stranke utelovljenom u belom, matorom, strejt i bogatom muškarcu.

Otac Kamale Haris je sa Jamajke, a majka iz Indije. Nije u cvetu mladosti, ali sa svojih 55 naspram Bajdenovih 77 godina, solidno se kotira.

Kamala Harris
Foto:EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Pročitaj i;

Bajdenu je podršku Afroamerikanaca obezbedio delom i Obama, ali mu je Kamala, sa druge strane, pomogla u mobilizaciji glasača; praksa pokazuje da je centar, odnosno umerena struja, vrlo sklona apstinenciji ako joj kandidat nije po volji.

Na dugačkom lancu

Jedna od tradicionalnijih uloga nečijeg potpredsednika je da zasuče rukave i obračunava se sa drugim predsedničkim kandidatima. Dosadašnje iskustvo pokazalo je da je Kamala Haris vrlo dorasla zadatku – naposletku, sigurno da i Bajden pamti kad se ostrvila na njega prošle godine u debati. U predizbornoj debati u kojoj je merila snage sa potpredsednikom Donalda Trampa, zaključak medija i analitičara bio je maltene jednoglasan – Kamala je Pensom „obrisala pod“.

Plus, Kamala Haris je u Senatu SAD važila za vrlo odlučnog i agresivnog ispitivača i to sigurno pamti i američki predsednik Donald Tramp koji je svojevremeno rekao kako je Haris bila „neverovatno bezobrazna“ prema Bretu Kavanou, sada sudiji Vrhovnog suda SAD koji je tada pred Senatom bio saslušavan zbog optužbi za silovanje. Da, Kamala je Kavanoa okrenula na ražnju.

„Kamala je pandur“

Kamen o koji je Bajden lako mogao da se spotakne – a na kraju nije- definitivno je činjenica da je Kamala Haris bila javni tužilac; kao da to nije dovoljno po sebi, njen posao tužiteljke je problematičniji u svetlu ovogodišnjih demonstracija protiv policijske brutalnosti i instituacionalizovanog rasizma u Americi.

I samoj Kamali Haris je to naškodilo u njenoj predsedničkoj kampanji. Rečenica koja se izgovara kao uvreda i koja se često izgovarala takva na račun senatorke iz Kalifornije sada se ponavlja na društvenim mrežama ispod objava o Bajdenovoj potpredsednici: „Kamala je pandur.“

Kamala Harris
Foto:EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

I kao okružna tužiteljka u San Francisku i kao javna tužiteljka u Kalifroniji, Haris je neretko držala stranu policiji – čak i slučajevima nepravedno osuđenih, a iako se lično protivi smrtnoj kazni, pa, ne može se reći da joj se protivila dok je obavljala tužilački posao.

To što se surovo bori protiv kriminala izvesno bi konzervativni birači više cenili, ali će očekivanja od nje biti značajno veća sada kada je i zvanično potpredsednica Sjedinjenih Država.

U nedeljama poslenjene nominacije za potpresednicu se naširoko o tome šta ona znači za crne žene, najpre, jer je senatorka Haris jedna od njih, i to prva nominovana za potpredsednicu Amerike; šta njena nominacija znači za progresivce koji su se nadali da će taj Bajden umeti da se oduži nesrećnoj Liz Voren koja mu je preusmerila i birače i sredstva iz kampanje, a Liz Voren nije bila previše antipatična samo za predsednicu, već i za potpredsednicu, izgleda; šta će njena nominacija značiti, naposletku, za Amerikance sveukupno.

Ipak, Kamalino dostignuće dobilo je sasvim drugu dimenziju. Ona je sada i zvanično prva crna potpredsednica, a još važnije, uspela je ono što je makar polovina Amerika priželjkivala – isprašila je Trampa.

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar