Foto: Paul Faith / AFP / Profimedia

Irski vodeći zdravstveni radnici preporučili su vladi da se uvede drugi nacionalni karantin u zemlji, u trajanju od četiri nedelje, a odluku o "lokdaunu" vlada će doneti danas.

Vodeći stručnjak za zarazne bolesti u Irskoj, rekao je da ova zemlja prelazi na nivo 5 zaključavanja jer slučajevi zaraze koronavirusa i dalje rastu.

Pročitajte još:

Profesor Sem Mekoneki iz Nacionalnog tima za hitne slučajeve, rekao je da je porast slučajeva izvan Dablina „zaista šokantan“.

„Moramo nešto da uradimo kao nacija jer ne možemo da dozvolimo da se ovaj uspon nastavi“ naglasio je on.

„To možemo popraviti. Nije sad tako loše kao što je bilo prošlog marta, a do maja, juna smo uspeli da suzbijemo virus. Možemo ponovo tako.“

Za razliku od prvog karantina škole i jaslice u Irskoj neće se ovaj put zatvarati.

Irski posebni tim iz Zavoda za javno zdravstvo preporučio je da se na najviši nivo (5) sa sadašnje 2 podignu ograničenja vezana koronu, u 24 od 26 irskih okruga i sa bivoa 3 na 5 u Dablinu i Donegalu.

Vlada je gotovo u potpunosti prihvatila njihove savete tokom pandemije, ali jedan od izvora rekao je da bi povratak karantina imao ozbiljne ekonomske i društvene posledice.

Premijer Majkl Martin i čelnici dve koalicione stranke, sastaće se s glavnim irskim zdravstvenim radnikom danas uoči sastanka vlade, kako bi raspravili o preporukama.

U sklopu nivoa 5, vlasti će pozvati stanovnike da ostanu u svojim kućama, a moći će samo da vežbaju unutar pet kilometara oko kuće, a samo će biti otvorene prodavnice za osnovne potrepštine. Za razliku od prvog karantina škole i jaslice neće se zatvoriti.

Poput većine zemalja u Evropi, Irska beleži uporno povećanje broja zaraženih od kraja jula, nakon što je polako izašla iz jedne od najtežih karantina u Evropi.

Foto: Paul Faith / AFP / Profimedia

Zemlja je u subotu prijavila najviši dnevni broj zaraženih od kraja aprila.

S brojem od 104,6 zaraženih na 100.000 stanovnika u razdoblju od 14 dana, Irska je na 14. mestu među 31 evropskom državom koje prati Evropski centar za kontrolu bolesti.

Foto: Brian Lawless / PA Images / Profimedia

Španija, najteže pogođeno evropsko žarište, ima stopu zaraze tri puta višu od Irske i premda su u petak uvedene stroge mere u teško pogođenom Madridu, restorani, fitnes centri i trgovine i dalje mogu raditi u ograničenom kapacitetu.

Irska ima relativno niske kapacitete bolničkih kreveta u poređenju s drugim evropskim zemljama. Broj hospitalizovanih pacijenata s covidom-19 porastao je na 132, a vrhunac od 881 pacijenta dosegnut je u aprilu za vreme prvog karantine.

Irska koja ima šest i po miliona stanovnika ima od početka epidemije ukupno 38.032 zaraženih i 1810 umrlih.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar