Ursula fon der Lajen
Ursula fon der Lajen Foto:EPA-EFE/YVES HERMAN

EU i Kina ubrzaće pregovore o sporazumu o ulaganjima, uprkos nesuglasicama, preneo je večeras briselski portal Euraktiv. Lideri EU naglasili su da su na samitu pozvali Kinu da se uzdrži od jednostranih poteza u Južnom kinskom moru i izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog novog zakona u Hongkongu i progona pripadnika ujgurske muslimanske manjine.

Lideri Evropske unije i Kine saglasili su se da ubrzaju pregovore o finalizaciji dugo najavljivanog sporazuma o investicijama, uprkos tenzijama i zabrinutosti unije zbog odnosa Pekinga prema pitanju ljudskih prava i Hongkongu.

Na video-samitu EU-Kina 14. septembra, lideri Unije su ipak skrenuli pažnju kineskom predsedniku Si Đinpingu da Brisel više neće dozvoliti da bude iskorišćavan i da zahteva poštenije odnose u međusobnoj trgovini.

„Evropa mora da bude igrač, a ne teren za igru“, rekao je novinarima posle virtuelnog sastanka predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel. Virtuelni samit, u kojem su pored Sija i Mišela učestvovale i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i nemačka kancelarka Angela Merkel, bio je drugi sastanak najviših kineskih i evropskih zvaničnika od juna ove godine.

Foto:EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Samit je prvobitno bio planiran kao sastanak svih evropskih lidera sa kineskim predsednikom u nemačkom Lajpcigu, ali je zbog pandemije korona virusa održan putem video veze i u drugačijem formatu.

Kancelarka Merkel ipak je najavila da bi samit EU27-Kina trebalo da bude održan sledeće godine u Briselu, ako to dozvoli epidemiološka stuacija.

„Mislim da smo danas imali dobar, otvoren i iskren dijalog koji treba nastaviti“, rekla je Merkel novinarima.

Angela Merkel Foto:EPA-EFE/Sean Gallup

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen obraćajući se novinarima, ocenila je da je pozitivan signal to što je Kina na pregovore o investicionom sporazumu uputila visoku pregovaračku delegaciju.

„Sada imamo ugovore o tri važna pitanja. Kao prvo o pravilima koja se tiču ponašanja državnih preduzeća, zatim o transferu tehnologije, i o transparentnosti subvencija“, precizirala je Fon der Lajen.

Ursula fon der Lajen; Foto: STEPHANIE LECOCQ / AFP / Profimedia

Ona je, ipak, naglasila da preostaje još puno toga da se uradi u vezi sa drugim važnim i komplikovanim poglavljima sporazuma, posebno u dve oblasti – u pristupu tržištu i održivom razvoju.

„Kina mora da dozvoli uravnoteženje asimetrije u pristupu tržištu i da nas uveri da je vredno imati sporazum o ulaganjima“, naglasila je Fon der Lajen.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar