Nova epizoda podcasta Snaga uma donosi razgovor sa nagrađivanim dramskim piscem, profesorom Akademije, narodnim poslanikom i potpredsednikom Narodne stranke Sinišom Kovačevićem.
U vremenu držanja umetnika na režimskom nišanu, takozvanog „targetiranja“, osvrnuli smo se na slične situacije iz naše bogate istorije. Najvažnije lekcije o ljudskoj prirodi, poput sklonosti psihologiji mase i lakog povođenja za harizmatičnim vođama, najskuplje su nas u prošlosti koštale, ali se čini da smo bez obzira na to skloni da ih lako zaboravimo, ma koliko smo krvavo morali da ih učimo. Šta smo do sada morali da naučimo o prvim simptomima nesrećnih društava, a šta smo o nasilju zaboravili? Šta smo do sada mogli da naučimo o vesnicima kraja loših vladavina i šta bismo mogli da očekujemo?
Kovačević je govorio o paralelama današnjeg fašizma farse, u kom se rečima i lažima proganjanju i zastrušuju ljudi, sa onim tragičnim fašizmom, kakav je obeležio Drugi svetski rat. Osvrnuo se na stanje u Skupštini Srbije, na uvrede i rečnik koji su tamo postali svakodnevna stvar, ali i na „povratak političkim korenima“ predsednika Srbije, za kog je rekao da zvuči isto kao njegov politički otac, misleći na Vojislava Šešelja.
BONUS VIDEO: Ivan Lalić o umetnicima koji su se prodali vlastima: Svi će oni hodati ovim gradom pognute glave
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar