Psihološkinja i psihoanalitičarka besprekorne reputacije Vesna Brzev-Ćurčić gostovala je u podcastu Snaga uma, gde je na osnovu svog ogromnog iskustva u radu govorila o možda i najosetljivijoj temi za većinu ljudi, o prirodi seksualne traume stečene u ranom detinjstvu.

Tokom razgovora, objasnila je dominantni osećaj stida koji deca tada steknu i nekad mogu da nose i kroz ceo život, kao i motive za ćutanje o zlostavljanju, jer nije redak slučaj da se deca ne povere ni roditeljima.

– Deca imaju osećanje stida i osećanje straha. Zlostavljač uglavnom svoju moć zasniva na tome da dete zastraši. Prvo ga zavede tako što ga izvuče iz gomile. „Ti si najdivnija, ti si ovde najpametnija…“ Pa onda kupovina bombona, pa na dalje. Onda idu pretnje. Kad dete shvati da se dešava nešto što njemu nije jasno. „Ako nekome budeš rekla, ubiću ti majku“. Dakle, desiće se nešto strašno tebi i ne samo tebi, nego nekome koga
dete najviše voli. To dete zaledi svoje osećanje, zato što time čuva onoga koga najviše voli. To je sada ćutanje. Ako smogne snage da se poveri, recimo, majci ili učiteljici, a njih dve reaguju neadekvatno. Kažu: „Ma to ti se samo učinilo, pa taj čovek te mnogo voli. Nije to što te je stavio u krilo to to…“ Gotovo je. Ono više nikad neće progovoriti. Možda će progovoriti nekad mnogo kasnije, ako bude smogla snage da uđe u neki

terapijski proces i ako bude dovoljno verovala terapeutu, poučena prethodnim iskustvom koje kaže „Nemoj verovati onima koje voliš“. – objasnila je Brzev-Ćurčić u novoj epizodi podcasta Snaga uma koja je posvećena traumama nanetim seksualnim nasiljem u ranom detinjstvu, adolescenciji i zrelom dobu.

BONUS VIDEO: Podcast Snaga uma: Vesna-Brzev Ćurčić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar