Univerzitetska profesorka i istoričarka Dubravka Stojanović gostovala je ove nedelje u podcastu Snaga uma, gde je govorila o tome kako naš odnos prema istoriji utiče na našu sadašnjost i budućnost, ali i o tome kako vlasti utiču na način na koji razumemo svoju prošlost, pa i sadašnjost i budućnost.
Sad sam objavila jednu knjigu u kojoj sam analizirala naše udžbenike iz istorije od 1913. do 2021. godine. Pratila sam baš te promene. Posle Balkanskih ratova, posle Prvog svetskog rata i posle Drugog svetskog rata govorilo se o pobednicima i o borcima. Govorilo se s ogromnim ponosom o pobedničkom duhu. S pojavom nacionalizma u vreme Miloševića dolazi do dramatične promene, bar što se tiče udžbenika to počinje devedesetih, u društvu je počelo i ranije – objasnila je prof. dr Stojanović.
– Tu počinje, na neki način, da se slavi poraz i da se slavi žrtva. Imate promenu u načinu na koji se govori o nekim ključnim događajima. Ako su se u međuratnom periodu u Kraljevini Jugoslaviji veličale Kolubarska i Cerska bitka, iz mnogo razloga, o prelasku preko Albanije bilo je nekoliko rečenica, jer je to trauma, jer je to bio poraz i težak trenutak. Sada je imate nekoliko rečenica o Kolubarskoj i Cerskoj bitki, a po nekoliko strana o „Albanskoj Golgoti“. To je jedna od najvećih istoričarki koje se bave kulturom sećanja, nemačka istoričarka Alaida Asman nazvala „traumatičnim porazom“. Mislim da smo mi već tridesetak godina u toj socio-psihološkoj fazi, tog, kako ste dobro rekli, ugrađivanja u poraz, iz kog sami sebi ne damo da izađemo. Kao da vas taj poraz blokira. Alaida Asman kaže „to su društva koja više nemaju saosećanja“. Vi ste do te mere u svojoj traumi da više ne vidite ni patnju Gaze, ni Ukrajine, ni Jugoslovenskih ratova ni bilo kog stvarno traumatičnog događaja oko vas, jer ste potpuno okupirani sopstvenom žrtvom. Ako smem, moram da kažem kao istoričarka, da je to jedno
patološko stanje društva – rekla je prof.dr Dubravka Stojanović u novoj epizodi podcasta Snaga uma.
BONUS VIDEO: Prof. dr Dubravka Stojanović: Ne postoje glupi narodi, samo pokvarene i manipulativne vlasti
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar