Nova epizoda podcasta Snaga uma je pred vama i posvećena je našem odnosu prema lekarima, poverenju i nepoverenju koje bude u nama kada smo naranjiviji, ali i načinima na koje moramo da se snalazimo u zdravstvenom sistemu koji je daleko od idealnog. Gošća Miljane Nešković, dr Katarina Bajec je na početku razgovora citirala izreku koja kaže "Ako se ne osećate bolje posle razgovora sa lekarom, onda to nije dobar lekar".

Činjenica je da ima lekara koji sa pacijentima umeju i žele da razgovaraju, ali ima i previše onih koji u nama vide statistiku, čak nekad i publiku koja treba da im se divi. Kako posle loših iskustava sa lekarima ne izgubiti poverenje i početi s izbegavanjem svih lekara? Kako prepoznati dobrog lekara, a kada treba potražiti drugo mišljenje? U trenucima u kojima smo slabi i zabrinuti za zdravlje smo i najranjiviji, a to da li nam lekar uliva sigurnost ili pojačava uznemirenost zaista može da promeni sve, a dr Katarina Bajec je u novoj epizodi podcasta Snaga uma sa Miljanom razgovarala baš onako kako lekar treba da razgovara s ljudima. Pred vama je razgovor o zdravlju i lekarima, koji umiruje i ohrabruje.

„Treba ljudima pričati o zdravlju. Hipokrat je govorio da treba ljudima pričati o zdravlju tako da im lečenje nikad ne zatreba. Nadam se da će s modernizacijom doći i to da će lekari imati više vremena za pacijenta i za kontakt za pacijentom. Za mene je najveći poraz ako pacijent iz lekarske ordinacije izađe, a da nije ni pogledao svog lekara u oči, jer je lekar sve vreme pisao svaku reč koju pacijent kaže, pa pisao status, pa pisao terapiju, pa onda sledeći… Ne! Mora da postoji naš razgovor, a lako ćemo napisati izveštaj. Sećam se, deo mog puta je bio vezan za Klinički centar, tu prođeš i hitnu ambulantu.. Bude tu ogroman broj pregleda, ali moraš svakoga da pogledaš adekvatno. Svaki pacijent koji je izašao znao je koja je njegova dijagnoza, zašto je to nastalo, dobio je objašnjenje šta će se desiti ako nešto ne promeni, a i čuo je koje će benefite imati ako promeni. Za mene je to obaveza svih nas koji odaberemo da upišemo medicinu, da studiramo medicinu i da se njom bavimo“, objasnila je dr Bajec i istakla da često primena terapije nije dovoljna da bi se neki problem zaista rešio i da je u ogromnom broju slučajeva od ključne važnosti da pacijent razume uzrok problema.

„Često ćete čuti to da lekari oguglaju. To zvuči ružno, ali poenta je da lekari nauče kako sebe da sačuvaju i da izgrade svoju branu, da ne bi svaki slučaj proživljavali u potpunosti. S druge strane, brana ne znači gubitak osećanja. Ti stalno moraš da polaziš od toga da je preko puta tebe čovek. Kao mlada lekarka sam uvek bila u čudu kada su me na hodniku zaustavljali pacijenti s papirima da me pitaju šta je njihov lekar napisao. Znači tek što su izašli iz lekarske ordinacije, njima ništa nije bilo jasno. Uvek sam razmišljala kako bih da je to moja mama, ili moj tata, ili moj deka… Kako bih se osećala? Pa moram da im objasnim. Moram da ih vratim, ako nešto nisu dobro čuli ili im nešto nije bilo jasno. S druge strane, pacijent će oseti da ti imaš taj momenat saosećanja s njim, kad imaš taj momenat ljudskosti u kom ćeš da pokažeš da zaista razumeš šta je to što taj pacijent treba da prođe i da ćeš da mu daš neku nadu. Ja volim da mi pacijenti izađu s idejom da je čaša dopola puna i da dosta toga zavisi i od psihe. Često se dešavalo su medicinski neke stvari delovale kao jako teške, ali je lek došao jer je proradila i glava. S druge strane, dešavalo se i da je bila dijagnoza relativno lagana, pa se komplikovala i prešla u nešto što je hronično. Jako je važno da pogledaš pacijenta u oči, da vidiš da li ima strah od toga što je saznao dijagnozu… Kad na pravi način razgovaraš sa pacijentom gradiš poverenje, jer za tebe pacijent nije broj nego čovek, veoma važna jedinka“istakla je dr Katarina Bajec u novoj epizodi podcasta Snaga uma koji možete pratiti svakog ponedeljka od 16 na Nova.rs.

Bonus video: Podcast Snaga Uma, gost: Zoran Kesić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare