Sadašnji deo Šodroša koji je uništen zbog izgradnje mosta, samo je mali deo onoga što će biti sravnjeno sa zemljom radi izgradnje Novog Sada na vodi. Za 9 meseci od početka protesta, niko nije video nijedan validan papir i dozvole za izgradnju. Društvo arhitekata Novog Sada je stava da je projekat štetan, sprovodi se u potpunoj tajnosti i nije konsultovao struku.
Stručnjaci kažu da se time značajno povećava opasnost od poplava. Tog mišljenja su bili i Javno vodoprivredno preduzeće “Vode Vojvodine” i Institut za vodoprivredu “Jaroslav Černi” iz Zemuna, koji su dali negativno mišljenje na predlog projekta. Potom je rukovodstvo “Voda Vojvodine” smenjeno, a Institut je kupila kompanija “Milenijum tim”, koja trenutno izvodi radove, tačnije seče šumu na delu Šodroša.
Ako je profit ispred zaštite životne sredine, probajte da brojite novac i da ne dišete, nećete uspeti puno novca da izbrojite!
Uništavanjem nasipa i sečom šume na Šodrošu uništava se prirodni bedem od poplava i rizikuje bezbednost građana Novog Sada, kao što je to slučaj sa uništavanjem Savskog nasipa na Novom Beogradu. “Novi Sad na vodi” je projekat kojim se uništava priroda i zaštićene biljne i životinjske vrste, nasip se za potrebe privatnih investitora izmešta 500 metara u korito Dunava.
Početna cena mosta bila je 100 miliona evra, da bi se danas porasla na 170, zato je između ostalog projekat proglašen kao projekat od nacionalnog značaja i u potpunosti netransparentan. Problematične su i donacije kineskog partnera, pa postoji osnovana sumnja da 20% novca odlazi onima koji su doneli odluku o izgradnji mosta, što ukazuje na korupciju.
Niko nije protiv razvoja Novog Sada i izgradnje mostova, ali projekat izgradnje mosta koji je 1960. trebalo da služi kao obilaznica oko grada, sada nema smisla jer će most zbog širenja grada sada ići kroz njegovo jezgro!
U Evropi ne postoji grad gde 15 do 20 aktivista ima preko 150 krivičnih prijava jer ukazuje na opasnost po građane Novog Sada. U toku je urbanističko nasilje nad gradom, prilagođavanje planova sumnjivim investitorima i gušenje javnosti i oponentnih glasova.
S druge strane, za policijsku torturu niko nije odgovarao. Novi Sad je grad u kom su se poslednja tri načelnika policije smenjivala na optuženičkoj klupi.
Brajan Brković, aktivista pokreta „Bravo“
Teme podcasta koji vodi Đuro Svilar su sve ono što svakog pojedinca tišti, pitanja na koja nije mogao naći odgovor, problemi za koje nadležne službe nisu imale razumevanja ni htenja da ih reše. Između ostalog, Komunalne teme, školstvo, zdravstvo, pravne nedoumice, zaštita potrošača….dakle od pojedinačnog problema ka opštem rešenju. Cilj nije kritika, već rešenje.