Foto: Profimedia

Ne, niste pogršeno pročitali naslov. Mihain Lopez Nunjes osovjio je i peto uzastopno zlato u rvanju u nizu. Čovek koji ima 41 godinu ponovo je demolirao konkurenicju i na Olimpijskim igrama u Parizu.

Foto: Nova.rs

Lopes je u finalu pobedio Čileanca Jasmanija Akostu Fernandesa rezultatom 6:0. iako je već u Tokiju uspeo da uradi ono što pre njega nije uspelo ni legendarnom Aleksandru Karlejinu, Lopez je otišao i korka dalje u Parizu.

Ne samo da je zacementirao svoj rvački status,, nego je postao prvi sportista koji je osvojio zlato na pet različitih Olimpijskih igara.

PROČITAJTE JOŠ

Zecementrirao je svoj status u panteonu bogovva sporta i ostaće upamćen kao jedan od najvećih sportista svih vremena. Od svojih pet zlata, tri je osvojio, a da rivalima nije dao ni jedan poen tokom turnira.

Izuvši cipele nakon borbe i ostavivši ih u ringu, proslavio je pobedu. Opšte je poznato da ako rvač ostavi cipele u ringu to simbolizuje njihovo penzionisanje a time je veliki Mihain svirao kraj.

“Soccerbet iz Pariza – sponzor izveštavanja”

Samo je na prvim Igrama ispustio tri, i na poslednjim u Parizu dva poena. I samo to bi bilo dovoljno da se čovek smrzne i da na trenutak zaboravi da se pred ovom ljudskom gromadom pokloni odajući mu počast kao najautentičnijem predstavniku ideje olimpiznma koja je potekla još iz antičkog doba.

„Div sa Heradure“ kako zovu ovog majstora u grčko-rimskom stilu rvanja je postao poznat po tome što je svoje protivnike podizao na rame i bacao ih kao da su najobičnije igračke, što je samo po sebi neverovatno jer je prva dva zlata osvojio u kategorijama do 120 kilograma, a u Riju, Tokiju i Parizu se takmičio u kategoriji do 130 kilograma.

Poreklo njegove ogromne snage vodi korene još iz detinjstva kada je kao mali nosio teške kutije sa voćem i domaće životinje preko ramena.

Jedan trener je to primetio pa je krenuo da se bavi boksom. Jedan trener ga je primetio i ohrabrio da se bavi rvanjem koje je toliko zavoleo da nije odustao ni kada je doživeo dvostruki prelom noge 2008. godine.

Stekao je ogromnu popularnost u svojoj zemlji da se verovalo da je samo pokojni Fidel Kastro bio popularniji od njega.

Zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Riju posvetio je upravo Kastru, a spomenuo je „velikog komandatanta“ i tokom boravka u Tokiju.

Mnoge zemlje su pokušale da ga privole da nastupa za njih nudeći mu neverovatne uslove, ali je Lopez ostao veran Kubi i svom narodu. Tako je stao uz rame bokserskim legendama Teofilu Stivensonu i Feliksu Savonu koji su odbijali da postanu profesionalci da bi svojoj zemlji donosili medalje.

I jedna zanimljivost za kraj. Njegov rival u finalu Pariza Jasmani Akosta Fernandez smatra se najboljim rvačem sveta u poslednjih desetak gdoina. Rodom Kubanac je međutim imao nesreću da nastupa u istoj kategoriji kao Mihain Lopez, a pošto na Olimpijske igre može samo jedan takmičar iz svake zemle u jednoj kategoriji, nikada nije dobio šansu pored moćnog diva.

Tek kada je uzeo pasoš druge zemlje, stigao je do finala i uzeo srebro, a u Los Anđelesu ide na zlato kada Lopeza ne bude blo na borilištu.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar