Italijanka ima ženu i dvoje dece.

Valentina Petriljo, 49-godišnji biološki muškarac, osvojila je bronzu u trci na 400 metara za žene na Svetskom prvenstvu u paraatletici u Parizu.

Valentina je prva transrodna atletičarka koja je osvojila medalju na svetskoj atletskoj sceni, ali je to naišlo na brzu osudu. Piter Eriksen, bivši trener Kanade na Olimpijskim igrama, nazvao je rezultat „šokantnim“.

Mara Jamauči, treća najbrža Britanka u istoriji, se takođe pitala: „Koliko bi 49-godišnjaka osvojilo medalje na svetskom nivou?“

El-Edrisi, takmičarka koja je zauzela četvrto mesto, ima 27 godina, dok Kubanka Omara Durand i Alehandra Perez Lopez iz Venecuele, koje su osvojile zlatnu i srebrnu medalju, imaju 31 i 25.

„Ne osećam se kao da kradem“

Valentinino učešće dugo je bilo predmet rasprave. Pošto je počela sa hormonskom terapijom tek 2019. godine, sa 45 godina, ona je ušla u trke na 100, 200 i 400 metara za žene na paraolimpijskom prvenstvu Italije sledeće godine i odmah pobedila u sve tri trke.

„Bolje biti spora srećna žena nego brz nesrećan čovek“, rekla je sportistkinja za Bi-Bi-Si. „Ne osećam se kao da kradem bilo šta od bilo koga.“

Iako se Valentina nadala da će izboriti svoje mesto na Paraolimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, Italijansko udruženje za invalide odbilo je da odobri nominaciju.

Upravno telo je odbilo da javno obrazloži svoje razloge, a takođe se našlo i pod velikim pritiskom takmičara koji su izrazili zabrinutost zbog pravičnosti.

Kada je Valentina u martu osvojila titulu u trci na 200 metara za žene u Ankoni, Kristina Sanuli, koja je završila na drugom mestu, rekla je: „Ne osećamo se ravnopravno jer Petrilova ima fizionomiju muškarca. Dakle, ne radimo na istom nivou. Iako poštujem put kojim je Valentina krenula, atletski gledano nije fer, i zbog toga se osećamo veoma diskriminisanim.”

Svetsko uputstvo za paraatletiku o učešću kaže da „sportista ima pravo da se takmiči u ženskoj konkurenciji ako je po zakonu priznata kao žena“. Ali njihova knjiga politike dalje napominje da će se „baviti svim slučajevima koji uključuju transrodne sportiste u skladu sa smernicama Međunarodnog olimpijskog komiteta“.

Svetska atletika je u martu objavila da bi ženske trke trebalo da budu ograničene na one koje su rođene kao žene.

Ranije ove godine, organizatori svetskih masters atletskih prvenstava u dvorani izdali su upozorenje zbog potencijalnih protesta protiv Valentine, koja se takmičila u kategoriji žena starijih od 45 godina.

Kada je Valentini, za koju se smatra da nije bila podvrgnuta operaciji promene pola, odbijen pristup u ženskim svlačionicama u Ankoni, sportistkinja je napala klevetnike da su „na istom nivou kao Hitler“.

„Nisam prošla hormonsku terapiju da bih pobedila, uradila sam to zbog sebe“, rekla je ona, koja ima ženu i dvoje dece, prenosi Telegraph.

***

Bonus video: (Ne)ravnopravnost: Mogu li transrodne i natalne žene da dele sportska nadmetanja?