Izložba "Izbor radova iz Kolekcije Momčilović" biće otvorena u beogradskoj Galeriji Vasić sutra u 19 časova.
Postavka u ovoj galeriji donosi 17 radova iz privatne umetničke zbirke porodice Momčilović. Kolekcija, čiji će samo segment biti predstavljen publici na ovoj izložbi, nastajala je u poslednje dve decenije 20. veka, a umetničke radove skupljaju već dve generacije ove porodice. Zbirka, kako napominju iz Galerije Vasić, nastavlja da se menja i razvija i danas.
Tvore je dela srpske umetnosti iz poslednje tri decenije 20, ali i iz 21. veka. Tu su slike, crteži, skulpture, objekti, instalacije, fotografije i digitalni printovi.
Iz kolekcije Momčilović su za ovu izložbu izabrani radovi raznovrsnih umetnika.
Tu su najpre pripadnici umetničke grupe „Bosch+Bosch“ Laslo Salma i Katalin Ladik), potom i oni koji su činili čuvenu Beogradsku šestorku – Dragoljub Raša Todosijević, Era Milivojević, Neša Paripović i Gergel Urkom. Pred publikom će biti i radovi Radomira Damnjanovića Damnjana, Peđe Neškovića, Dušana Otaševića, Milete Prodanovića i Mrđana Bajića, ali i dela umetnika takozvane Underground figuracije: Srđana Đileta Markovića, Stevana Markuša i Saše Markovića Mikroba.
Izložbu prati i katalog sa tekstom Ješe Denegrija i reprodukcijama izloženih radova. Upravo istoričar umetnosti Denegri uoči postavke primećuje da umetnost poslednjih godina i decenija u svakoj razvijenijoj kulturnoj sredini, pa i u našoj, nastaje i odvija se u „intenzivnim kontroverznim socijalnim i političkim prilikama u kojima je bilo neizbežno neprestano se suočavati sa pitanjima statusa krajnje raznovrsnih operativnih postupaka i medijskih praksi, kao i sa pitanjima njihovih vrednovanja u konkretnom društvenom i ekonomskom sistemu“.
– Da bi se obeležio karakter njihovog funkcionisanja uvedeni su pojmovi kao što su „svet umetnosti“ ili „sistem umetnosti“ pod kojima se, osim prevashodnih i temeljnih uloga umetničkih praksi, podrazumevaju muzejske i galerijske institucije, teorija i kritika, kao takođe i neophodno i važno područje javnog i privatnog kolekcionarstva bez čijeg aktivnog delovanja postojanje i aktivnosti savremene umetnosti u punom intezitetu ne bi bile moguće – smatra Denegri.
U tim procesima došlo je, kako napominje Denegri, do krupnih promena izgleda i konstitucije savremenog umetničkog dela koje više nije zatvoreno u stanju završenog materijalnog objekta nego se neprekidno širi ka tehnikama fotografije, videa, intervencija u galerijskim i izvan galerijskim prostorima, performansima uz direktno učešće umetnikovog tela, što uslovljava krupnu promenu karakteristika umetničkog dela. Ono više ne mora da bude kompaktni estetski predmet, već može da postoji i deluje kao čin aktivnog ponašanja umetnika u konkretnim okolnostima života umetnosti, u svakoj pa tako i u našoj savremenoj kulturnoj sredini…
– A ova izložba svedoči o karakteru i posledicama ovog dalekosežnog procesa u našoj kulturnoj sredini. Ona doprinosi suočavanju sa primerima i dostignućima takvih umetničkih praksi, upotpunjavajući i obogaćujući predstavu stanja, zbivanja i dostignuća savremene srpske umetnosti u današnjim kulturnim i društvenim uslovima – zaključak je Ješe Denegrija.
Izložba „Izbor radova iz Kolekcije Momčilović“ trajaće u Galeriji Vasić do 13. decembra.
Bonus video: Izložba u MSU
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar