Treba da vidiš kako ovde živim. Kao ruski emigrant. Okružen koferima i knjigama na podu. Bez love i bez perspektive. Knjigu mi štampaju ali ni tu dinara jednog ne mogu da dobijem, piše Borislav Pekić u pismu svom prijatelju Miodragu Bulatoviću 1970. godine.
Ljudi vole da čitaju šta je bilo iza kulisa, kakav je zaista bio nečiji privatan život, svakodnevne muke i radosti… I ta potreba je sve veća i veća. Publicista i pisac Radovan Popović (Dub, 1938) objavio je nedavno za izdavačku kuću Agora knjigu “Srpska epistolarna antologija 20. veka”, jedinstveno delo koje je zahtevalo mnogo truda i koje predstavlja pravu poslasticu za sve ljubitelje književnosti. Šta su i kome pisali u svojim pismima Crnjanski, Andrić, Danilo Kiš, Borislav Pekić, Radoje Domanović, Isidora Sekulić, i drugi veliki srpski pisci, zastupljeno je u ovoj knjizi u tvrdom povezu od 566 strana. U današnje vreme interneta, više niko ne piše klasična pisma, tako da je epistolarna literatura odavno u izumiranju i zato je ovo delo još značajnije.
Ovog puta vam donosimo pismo slavnog Borislava Pekića koji je pisao svom prijatelju i kolegi Miodragu Bulatović, u periodu kada se spremao na odlazak u London.
„Beograd, 29. 7. ’70.
Dragi Miodraže,
ne zameri mi što ti pišem mašinom, ali da pišem rukom, ni reči ne bi mogao da pročitaš, što možda ni tolika šteta ne bi bila. Jer šta pisac danas može da kaže bilo kome, pogotovo piscu. Nisam ti odmah odgovorio jer sam bio u velikim poslovima. Ne bih ih morao obavljati ali to je jedan od načina da podnesem ovu i nesrećnu i glupu situaciju u koju sam stavljen još jednom izuzetnom pažnjom kojom me je obasula Srbija, moja uža otadžbina. Žalba mi je još početkom meseca odbijena. Sad podnosim tužbu sudu, možeš misliti sa kolikim izgledima na uspeh. Takođe, idem i redovnim putem, preko Turist biroa ponovo tražim pasoš. I tražiću ga permanetno, ćeraćemo se, što se veli, do Maršalata! Ljiljana je već davno u Londonu, i vanredno se snašla. Ne mislim na onaj crnogorski način s kojim si me jednom prilikom upoznao. NE RADI U ORKESTAR. A pošto je žena, to ni fizički ne bi bilo moguće, zar ne?
Mala mi putuje za desetak nada (obrati pažnju na ovaj karakterističan lapsus) htedoh reći dana. Ni sa kim se ne viđam, nigde ne izlazim. Mirko mi je bio par puta pre nego što je otišao u postojbinu. Ja pretpostavljam da je otišao da obnavlja jezik. Napisao je izvrsnu knjigu. (Nisam čita’!) Šalu na stranu, pročitao sam je i jako mi se dopada. Vrlo je velika šteta što on tako malo piše i što se bavi usranim filmovima, mada sam ti isto i ja u svoje vreme činio, pa baš i nemam prava da mu zameram. Od Kiša sam dobio pismo iz Pariza. Mira Glavurtića čitam u Ježu pa mu to dođe kao da ga viđam. A sa njim je bezbednije tako se viđati. U stvari, uželeo sam se da s njim razgovaram, bez obzira što me češće nagrdi.
Potpuno sam bez love pa to povoljno utiče na moju jetru. I ona je zaslužila neku regeneraciju. Bio sam sa gospodinom Vasom Mihajlovićem, biće ovde do septembra pa bi voleo da te vidi. Ja se nosim mišlju da kad ispratim malu, na desetak dana odem negde u planinu, ali, naravno, van sezone jer nisam u stanju da podnesem gužvu. Molim te, ako te ne mrzi, reci mi da li bi tamo na Voglu bilo mesta i koliko pansion košta? Da, i što je najvažnije, kolika je nadmorska visina?! Ili bi možda bilo bolje da sačekam da odande odeš jer bismo u protivnom jedan drugog gonili s naramkom tekstova (tako je na Stojčevcu bilo sa Mirkom).
Možda bih ti mogao u slobodnom vremenu pročitati Graditelje! Ti imaš jake živce i svim si mastima premazan, ali mislim da bi te to ipak dokrajčilo, što bi ovde od strane nekih tvojih „prijatelja” bilo pozdravljeno. Video sam te u Elle. Nema šta. Pravi pisac. One knjige, pa ona mašina, o položaju ruke da i ne govorimo. Šta li si pri tome mislio, voleo bih da znam, mislim dok si se nameštao. I moja će proza biti objavljena u broju 37, mislim, ali mene su slikali u dvorištu zgrade kraj kanti za đubre. Beketovski. Mesto prema čoveku. Ja sam im stvarno predložio da u kantu uđem, ali oni nisu imali razumevanja za režiju. Što se tiče Milića, on nije tvojom fotografijom zadovoljan. Kaže da tehnički nije naročito uspela. Nije uspeo ni tekst, pa nikom ništa! Zezam se, svakako. Šta je sa tvojom knjigom ovde i hoćemo li najzad prestati da tvoje knjige čitamo posle Albanaca?
Onaj bezobraznik, Mirko, intrigira kad kaže da je „pismo se valjda izgubilo” moj redovni izgovor. Stvarno se izvesna pisma gube, a u mom slučaju, obzirom da sam za godinu dana tri puta menjao adresu, to nije ni čudo.
Treba da vidiš kako ovde živim. Kao ruski emigrant. Okružen koferima i knjigama na podu. Bez love i bez perspektive. Knjigu mi štampaju ali ni tu dinara jednog ne mogu da dobijem. Pa sad piši. Ja stvarno malo jedem, ali s vremena na vreme osećam neku đavolsku potrebu da i ja nešto založim. A u Klub ne idem. Moja je fascikla ionako već dosta debela.
Srdačno te pozdravlja i voli
tvoj Peković.“
Knjigu sa popustom možete kupiti na sajtu Izdavačke kuće Agora.
Bonus video: Vladimir Arsenijević o festivalu Krokodil
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare