Los Anđeles, 9. april 1998. dva dana nakon što je Džordža Majkla uhapsio policajac na tajnom zadatku zbog izvođenja "razvratnog čina" u javnom toaletu na Beverli Hilsu. Ovom scenom počinje "Channel 4" dvodelni dokumentarac pod nazivom "George Michael: Outed" koji je proteklih dana emitovan.
Rođak Džordža Majkla Andros Georgiju žuri iz Londona da bude pored njega. Ispred Majklove kuće okupilo se više od 50 međunarodnih snimateljskih ekipa. Iznad su helikopteri; paparaci svuda. Georgiju kruži oko bloka pokušavajući da telefonira svom rođaku. Konačno Majkl odgovara i izvinjava se što se nije javio. Sušio je kosu. Unutra, Majkl objašnjava svojim ljudima da je on, kako kaže Džordžiju, „popio nekoliko čaša, malo se napalio i poželeo malo seksa“.
Teško da je to bio skandal decenije, ali ovo su bila opasna homofobična vremena, na šta nas prva epizoda dokumentarca jedva podseća, piše „Gardijan“.
Tabloidi su bili zakon, a izlasci ličnosti u javnost postali su nacionalni sport. Šta je pravi skandal ove priče? Da je „Outed“ imao naslov koji izaziva histeriju, to bi mogao biti „Sramota tabloida“.
Sve je brzo ispričano, iako gotovo previše zabavno, dok se radnja prebacuje između početka Majklove karijere 80-ih do njegovog hapšenja deceniju kasnije. Za drugu epizodu je sačuvano „pravljenje gej ikone“, kada je sam preokrenuo situaciju sa pesmom „Outside“, koja je ostala najslavniji i najponosniji disko hit u istoriji popa. Možda je najmoćniji efekat „Outeda“ da vas natera da odmah ponovo poslušate i vidite spot za „Outside“, piše kritičar „Gardijana“.
Bila je javna tajna da je Džordž Majkl, koji je preminuo 2016. na Božić u 53. godini, bio gej. Njegov bivši partner Keni Gos se u dokumentarcu priseća kako su, kada su počeli da izlaze 1996, ušli u klub držeći se za ruke.
– Nosio je espadrile i farmerke dužine tri četvrtine. Svi znaci su bili tamo – kaže DJ Fat Toni sa ironičnim osmehom. Mediji su onemogućili Majklu da se „autuje“, a zatim su mu se rugali jer se krio nakon što je uhapšen. „Fleet Street“ je bilo brutalno homofobično mesto gde su, kako kaže jedan bivši novinar „Dejli Mirora“, „vicevi o gejevima“ dolazili oštro i brzo i „ako ste bili homoseksualac morali ste da prećutite“. Potpuna nemilosrdnost pojedinih bivših urednika ostavljala bez daha:
– Imali smo moto: „Vaša nesreća je naša sreća“ – kaže Kevin Smit, osnivač časopisa koji je objavio priču o Majklovom hapšenju, za volanom njegovog kabrioleta Bentlija.
– To je sjajan naslov – kaže bivši zamenik urednika „Sun and News of the World“, Neil Wallis, listajući čuveno „Zip Me Up Before You Go Go“ izdanje Sun-a koje je sadržalo devet stranica o „fatalnoj mani čoveka koji je želeo da bude gospodin Savršeni“.
– Šta je očekivao? Ako uradite takve stvari, to će izaći – Wallis zaključuje, pozivajući se na klasični argument „tabloidi-su-ogledalo-odraz društva“.
Ovo je bio (i očigledno je još uvek, za neke) svet u kome je Wham! postao najveći bend u Evropi, a Džordž Majkl okarakterisan kao ultimativni hitmejker. Majkl je odrastao sa majkom koja se „plašila da će biti gej“ i ocem koji „ne bi ni pomislio da može da ima gej sina“.
– Prva stvar koju Majkl kaže, a koju nikada neću zaboraviti, je: „Hvala Bogu što moja majka nije živa da vidi ovo“ – kaže Keni Gos, muzičarev bivši partner.
Zatim je došla epidemija side.
– Svi žele da dodirnu pop zvezdu – kaže menadžer Wham! Simon Napier-Bell i dodaje:
– Svi izjednačavaju sidu sa nečim od čega se možete zaraziti dodirujući nekoga. Kako pop zvezda može reći da je gej? U ovom ludilu moralne panike tabloidi su počeli da izlaze još jači. Svi gej muškarci kada se prisete tog pritiska počinju da plaču.
Dok su naslovne stranice ukrašene Džordžovom sramotom izlazile iz štampe i izbijale homofobične zafrkancije, Majkl je odgovarao sa čistom ljupkošću pop zvezde.
– Izlazimo na večeru. Rekao je: „Hajde da samo ovo objavimo. Ne krijem se“. Većina ljudi bi se zaključala. Još uvek sam tako ponosan na njega zbog toga – kaže Georgiju i oči počinju da blistaju.
Prema krtičarima „Telegrafa“, „Outed“ dobro funkcioniše kao studija tog perioda u istoriji: kako se doživljavalo biti homoseksualac 1980-ih i 1990-ih i kako se ponašala štampa. Pomenuti Neil Wallis iz „Sun“ je rekao da tabloidi jednostavno „odražavaju moralnu paniku koja je bila tamo“. Film takođe pokazuje kako je Majkl preuzeo kontrolu nad pričom, odbijajući da se krije od stida, a prijatelji i porodica, uključujući bivšeg partnera Kenija Gosa i prijatelja Androsa Georgijua, dali su unutrašnju priču, govoreći s ljubavlju i divljenjem. Dokumentarac je još jedan podsetnik, ako je bilo potrebno, da je Džordž Majkl bio sjajan, smatra kritičar „Telegrafa“.
Bonus video: Fredi Merkjuri – Jedan od najupečatljivijih muzičara ikada