Kao polovina benda Vajt strajps (The White Stripes), Džek Vajt, muzičar iz Detroita, osvojio je svet. U međuvremenu, svirao je i u drugim bendovima, osnovao je izdavačku kuću, otvarao prodavnice ploča i sarađivao sa kantri legendom Loretom Lin. Nakon dugog lokdauna, vraća se, na velika vrata, sa čak dva nova solo albuma.
Kao 14-godišnjak, Džek Vajt je želeo da postane sveštenik. „Primljen sam u bogoslovsku školu i sve po redu, ali nešto je kliknulo u meni tog leta. Sveštenici su izgledali dosta staro i istrošeno. Pomislio sam: „Ko će govoriti u ime moje generacije?“
Umesto da krene duhovnim putem, pronašao je muziku, ili, možda bolje rečeno, ona je pronašla njega.
Rođen je kao Džek Gilis u centru Detroita. Dete crkvenih službenika, majke Poljakinje i oca škotskog Kanađanina, bio je najmlađi od desetoro braće i sestara. Odrastao je u veoma muzikalnoj porodici, a prvi klavir je stigao u kuću tek kada je postao tinejdžer.
„Taj klavir, koji i sada imam pored sebe, promenio mi je život. Ipak, nikada nisam mislio da ću moći da živim od muzike. Kada sam imao 16 godina, kladio bih se u 1.000 dolara da ću biti vlasnik radnje za tapaciranje nameštaja”, priča Džek u intervjuu za Gardijan.
Za manje od decenije od tog trenutka, njegov energični garažni rok duo Vajt strajps, postao je globalni fenomen i od tada nije bilo stajanja. Predvodio je i bend Rekonturs (Raconteurs) i svirao bubnjeve u Ded veder-u (The Dead Weather), bio je producent i video umetnik, a pod etiketom Tird men (Third Man), obuhvatio je sve – od izdavačke kuće do prodavnica ploča. Njegova tri solo albuma našla su se na pročelju muzičkih top-lista u SAD, dok četvrti, “Fear of the Dawn” stiže ovog meseca, kao i još jedan, “Entering Heaven Alive”, koji sledi u julu. Na svojim policama Džek Vajt čuva dvanaest osvojenih Gremija.
Džek je svoju buduću suprugu i koleginicu iz benda Vajt strajps, Meg Vajt, upoznao u srednjoj školi. Venčali su se 1996. godine, a on je uzeo njeno prezime. Sam bend je “eksplodirao” na javnoj sceni tokom posete Velikoj Britaniji 2001. godine, kada je Džon Pil izjavo da su najuzbudljivija stvar na muzičkoj sceni još od Džimija Hendriksa.
Album “White Blood Cells”, objavljen je u julu 2001, a već sledeći, “Elephant” (2003), postao je broj jedan u Velikoj Britaniji. Pošto su se Meg i Džek razveli pre nego što su postigli vrtoglavi uspeh, par se pretvarao da su brat i sestra.
„Da biste postali poznati, posebno kao duo, morate svima objasniti vaš odnos. To nas nikada nije zanimalo”, kaže Džek.
„Najpametnija stvar koju sam ikada uradio je što sam angažovao advokata (Jan Monton) da mi bude menadžer. „Ljudi su govorili: ’Ne bi trebalo to da radiš – ovaj tip će te odrati.‘ Veoma sam mu zahvalan što nikada nije pokušao da me promeni ili spreči u bilo čemu”, rekao je Džek.
Vajtov drugi brak, sa manekenkom i muzičarkom Karen Elson, trajao je od 2005. do 2013. godine, a par je u njemu dobio i dvoje dece. Džek čuva svoju privatnost i izbegava na sve moguće načine da detalje iz privatnog života deli u javnosti ili na društvenim mrežama. Baš zbog toga, mnoge je iznenadilo kada je na gostovanju u Detroitu na sceni oženio svoju partnerku, Oliviju Džin, takođe muzičarku iz Detroita.
O neverovatnom uspehu pesme “Seven Nation Army”, za koji ni sam ne zna kako se desio, Vajt kaže:
„Vrlo je moguće da je ta pesma najveći multikulturološki hit svih vremena“, smeje se. „Upravo zbog toga što niko ne peva reči, već samo melodiju. Nismo se tome nadali, Meg i ja. Snimili smo pesmu na brzaka i nastavili dalje.”
Iako nije ni Republikanac ni Demokrata, zdušno je podržao Bernija Sandersa, na poslednjim izborima. „On govori istinu i nikada nije rekao ništa sa čime se ne slažem. Isti je slučaj i sa Aleksandrijom Okasio-Kortez”, kaže Džek.
Vajt je ljutito osudio postupak Donalda Trampa da u svojoj kampanji koristi pesmu “Seven Nation Army” i štampa majice s natpisom „Icky Trump“, koji aludira na album i pesmu Vajt strajpsa “Icky Thump”, kritikujući politiku tadašnjeg predsednika koji je vodio protiv meksičkih imigranata.
Jedan od “krstaških ratova” koje je Džek vodio je, svakako, onaj za analogni zvuk. Muzička industrija se značajno promenila, kaže Vajt, ističući da mladi umetnici danas mogu dosta da urade za svoju promociju putem društvenih mreža, dok je on „morao nebrojeno puta da ide do grada i lepi plakate na telefonske stubove“.
Dva nova albuma koje se očekuju uskoru, rezultat su onoga što on naziva „neverovatnom inspiracijom” korona lokdaunom, tokom koje je u početku sam svirao i snimio sve instrumente prvi put u svojoj karijeri, dovodeći kasnije druge muzičare da snime svoje delove.
„Izolacija mi je pomogla da umetnički ponovo procenim i fokusiram se na stvari za koje nisam imao vremena godinama“, kaže on. „Iz mene je izašlo toliko različitih melodija da mi se činilo da su oba albuma nastala sama od sebe. Oprobao sam se u novim žanrovima i zbog toga sam ponosan na sebe”.
„Odrastao sam sa bakom koja je bila Poljakinja“, kaže Vajt. „Moji roditelji su bili u svojim 60-im kada sam išao u srednju školu. Živeo sam u meksičkom kvartu i išao u crnačku školu. Imalo bi smisla da sviram u poljskom polka bendu, kao i sa hip-hoperima ili s marijačima. Bilo bi lepo da znam tačno ko sam ili šta radim – ali ne znam”, zaključuje Vajt.
Bonus video: Koncert Ide Prester