Pijanista Ratimir Martinović Foto:promo

Vek od rođenja velikog kompozitora Vasilija Mokranjca biće obeležen koncertom pijaniste Ratimira Martinovića 9. decembra u Sali Beogradske filharmonije.

Na stotu godišnjicu rođenja Mokranjca renomirani pijanista Martinović, redovni profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu podsetiće publiku na impresivno stvaralaštvo jednog od najznačajnijih srpskih kompozitora 20. veka za solo klavir.

Vasilije Mokranjac, rođen u porodici muzičara, diplomirao je klavir (u klasi Emila Hajeka) i kompoziciju (u klasi Stanojla Rajičića) na Muzičkoj akademiji u Beogradu. Nakon pedagoškog rada u muzičkim školama „Josif Marinković“ i „Mokranjac“ u Beogradu, 1956. postaje docent na Muzičkoj akademiji; 1965. izabran je za vanrednog, a 1972. za redovnog profesora kompozicije. Od 1962. do 1965. bio je predsednik Udruženja kompozitora Srbije. Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti izabran je 1967. godine, a za redovnog člana 1976. Iste godine dobio je i Sedmojulsku nagradu za životno delo.

Vasilije Mokranjac Foto:promo

Kompozitorski opus Vasilija Mokranjca obuhvata pet simfonija i druga dela za simfonijski orkestar, koncertantnu, kamernu i solističku muziku, kao i radio-drame i veliki broj partitura pozorišne i filmske muzike. Kompozicije za solo klavir Vasilija Mokranjca nastajale su u dugom vremenskom periodu. U prvoj stvaralačkoj fazi nastaju Tema sa varijacijama (1947), Etide (1951-1952), Dve sonatine (1953-1954), Fragmenti (1956) i Šest igara (1950-1957). U drugoj stvaralačkoj fazi (1958-1972), težište Mokranjčevog kompozitorskog rada je na simfonijskoj muzici, da bi se nakon 15 godina pauze vratio solo klaviru u trećoj stvaralačkoj fazi, kada nastaju njegova značajna ostvarenja – ciklusi Intime (1973), Odjeci (1973), Pet preludijuma (1975) i poslednje dovršeno delo, Preludijum (1984).

Pijanista Ratimir Martinović održao je više od 700 koncerata i svirao sa šezdesetak orkestara u Evropi, Aziji, Južnoj i Severnoj Americi, u najprestižnijim muzičkim dvoranama. Pored koncertne karijere, aktivan je i na polju muzičke pedagogije i organizacije muzičkog života. Osnivač je i direktor festivala KotorArt i redovni profesor Akademije umetnosti Univerziteta umetnosti u Novom Sadu. Čest je gost žirija pijanističkih takmičenja, kao i voditelj majstorskih kurseva širom Evrope i sveta.

Bonus video: Najdžel Kenedi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar