Njujork grafiti Foto:Juliane Thiere / Alamy / Alamy / Profimedia

Čuveni američki andergraund grafiti umetnik Majkl Trejsi preminuo je u 65. godini.

Grafiti umetnik iz Bronksa koji je bio poznat po pseudonimu Trejsi 168 umro je još 3. septembra u Bronksu od posledica srčanog udara, preneo je „Njujork tajms„.

Majkl Trejsi nametnuo se na njujorškoj andergraund sceni time što je vagone podzemne železnice pretvorio u „platna za svoje murale“. Time je, „slikajući“ sprejom sedamdesetih godina, utro put vizuelnom identitetu hip-hopa.

Majkl Kristofer Trejsi rođen je na Menhetnu 14. februara 1958. U mladosti je svoje vreme delio između stana dede po majci na Menhetnu i roditelja u Bronksu, u 165. ulici, kraj stadiona Jenki. Upravo u tom kraju dominirale su ulične bande „Braća Geto“ i „Divlji nomadi“.

Njujork grafiti Foto:Terry Dwyer / mediadrumworld.com / Media Drum World / Profimedia

– Prošetate jednim blokom i morate da se borite protiv čitavog komšiluka – pričao je jednom.

Još krajem šezdesetih počeo da „iscrtava“ autobuse, da bi se potom preselio u metro. Tokom sedamdesetih postao je jedan od najistaknutijih anonimnih grafiti umetnika, a vozovi njujorške podzemne železnice bili su prekriveni njegovim šarenim slovima i slikama. Time je dao vizuelni identitet njujorškoj kulturi, ali i glas marginalizovanoj omladini.

Međutim, eksplozija „ilegalne umetnosti“ nije nailazila na odboravanje svih. Mnogi Njujorčani, a naročito priradnici „reda i zakona“, osporavali su Trejsijeva dela. On nije hajao za kritike.

Njujork grafiti Foto:- / Universal images group / Profimedia

– Više ljudi je videlo moje radove nego da su bili u nekom muzeju. Metroi su me učinili superzvezdom u Njujorku.

Nije sebe nazivao grafiti umetnikom, već piscem.

– Uvek sam bio umetnik. Samo sam morao da pronađem drugi medij, a to su bili vozovi.

Ali, početkom osamdesetih počeo da prelazi u „legalni“ svet. Kad su grafiti postali sveopšte popularni, Trejsijeva dela našla su svoj dom i u galerijama, primera radi u Bruklinskom muzeju i Muzeju savremene umetnosti u Los Anđelesu.

Bonus video: Pijanistin novi projekat

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar