“Nijedna ideologija ne može biti iznad života”. U Udruženju književnika Srbije, pred velikim brojem poštovalaca, književnih kritačara i pisaca, promovisan je novi roman Bogdana Maksimovića “Rat i san”, koji čitaocima približava duh i mentalitet Beograda kojeg više nema.
Inspiracija je bio Drugi svetski rat i sudbina jedne beogradske porodice sa kojom svako od nas može da se poveže. U romanu se prepliću snovi kao simbolična predskazanja, ljubavi u nevreme, oružani sukobi i lične priče ljudi u kojima smo po malo svi mi. Poseban pečat daje granica između fikcije i činjenica i to što je pisac dao lični doprinos iz svojih iskustava.
– Sam potičem iz jedne, uslovno rečeno, „buržujske“ beogradske porodice, a oba roditelja su mi odslužila višegodišnje kazne na Golom otoku kao tzv. ibeovci, u svom detinjstvu i ranoj mladosti sam svakodnevno slušao „alternativne priče“ onome što sam učio u školi kao i onome što se moglo pročitati u štampi ili čuti na radiju. Neke od tih priča utkane su u ovaj roman, jer su se novijim tumačenjem istorije pokazale kao tačne, a neke koje možda i nisu tačne, mogu se tumačiti kao zablude junaka romana – objašnjava Bogdan Maksimović, pisac romana.
Književnik Maksimović je rešen da sve strahote rata predstavi čitaocu u izvornom, sirovom obliku bez imalo ulepšavanja. Roman “Rat i san” ne štedi čitaoce opisujući stravične scene dva bombardovanja Beograda, logora na Sajmištu, borbi na Sremskom frontu i kao dramski vrhunac, prizora na Golom otoku gde je u besmislenom cilju ideološkog prevaspitavanja ljudsko biće bilo sasvim poništeno i poniženo do nestajanja i težnje ka smrti kao spasu od muka.
– Autor je sa glavnim likom prikazao i metaforično razvojni put komuniste idealiste i ateiste koji se na vrhuncu svoga života žrtvuje za ideale na način hrišćanskih mučenika, čime se zatvara krug životnog i ljudskog apsurda. Ta mračna, dugo skrivana strana socijalizma sa ljudskim likom koji je želeo da mu se svet divi i sledi ga, za Maksimovića je veoma važna kao istina o suštini jednog doba koje se surovo obračunavalo sa svojim protivnicima kao i sa nevino optuženima za dela na koja nisu ni pomislili – kaže Aleksandra Đuričić, kritičarka i recenzentkinja knjige.
Na promociju knjige koja se održala u Udruženju književnika Srbije u Beogradu, odlomke romana čitao je dramski umetnik Branko Jerinić. Pored toga, o romanu su govorili, pored samog autora Bogdana Maksimovića, kritičarka i recenzentkinja knjige Aleksandra Đuričić, književnik Vidak M.Maslovarić, kao i pesnik i književni kritičar Bratislav R. Milanović.
– Struktura romana „Rat i san“ je veoma složena, ali Bogdan Maksimović vodi čitaoca sigurnom rukom kroz zaplete i rasplete kojih ima onoliko koliko ima junaka koju su glavni akteri pojedinih pripovednih slojeva. On bez ikakve patetike raspliće njihove tragične sudbine i ostavlja nam uverljivu pripovest o užasima rata i ideološkog terora koji su ostavili duboke, neizbrisive tragove u istoriji srpskog naroda, u kojima se mogu tražiti uzroci i za neke današnje kataklizme. Sve u svemu, imamo pred sobom jedan dobar roman o ljubavi, ratu i etici kojem se treba vratiti bar jednom – zaključuje Bratislav R. Milanović, pesnik i književni kritičar.
Roman “Rat i san” je objavljen u izdanju Čigoja štampe i može se naći u slobodnoj prodaji u bolje snabdevenim knjižarama.
***