UNESCO Katedra za interkulturalizam, menadžment umetnosti i medijaciju na Balkanu organizuje ciklus predavanja “Tajne i izazovi velikih muzičkih događaja“ Dragana Ambrozića, stručnjaka u oblasti muzičke kulture i menadžmenta, koji će biti održan 6, 7. i 10. marta od 18.30 do 19 časova u Svečanoj sali Univerziteta umetnosti (Kosančićev venac 29).
U ponedeljak, 6. marta, Amrbozić će u okviru predavanja „Organizacija koncerata: od programske ideje do poslovne ponude“ objasniti kako izabrati dobar muzički program i uobličiti poslovnu ponudu koja će dovesti željenog stranog umetnika u našu zemlju. Reč je o veštinama prepoznavanja potencijalno kvalitetnih muzičkih programa, donošenjem odluka vezano za upućivanje poziva i pregovore sa odabranim muzičarima, načinom pripreme poslovnog projekta od zamišljenog koncepta i praktičnim metodama realizacije u organizacionom, komunikacijskom i finansijskom smislu.
Kako pravilno isplanirati održavanje koncerta, odnosno iz kojih faza, radnji i procedura se sastoji kvalitetna priprema javne muzičke manifestacije, biće tema u okviru predavanja „Razvoj koncertnog projekta“ koje će biti održano u utorak, 7. marta. Na njemu će biti reči o praktičnim aspektima organizacije koncertnog događaja uključujući tehničke, logističke, poslovne i ostale elemente realizacije u vremenu i prostoru,uz poseban osvrt na uporedno planiranje po sektorima i timovima.
I, na kraju, u petak, 10. marta, na redu je „Realizacija koncertnog projekta“, odnosno kako odgovorno i za sve učesnike bezbedno izvesti strani koncert u našoj zemlji, analiza dana održavanja koncerta – kako kontrolisati događaj od dolaska umetnika, preko nastupa, do njegovog odlaska. Treće predavanje uvodi u sam koncertni događaj, podroban opis koraka koji se preduzimaju vezano za muzičke umetnike, publiku, bezbednost, medijsku promociju i post promociju, ekološke aspekte,obaveze prema državi, poslovne i druge aspekte, kao i svođenje bilansa u finansijskom smislu.
Dragan Ambrozić (1962), diplomirani komunikolog, od 1986. objavljuje tekstove o muzici u brojnim štampanim listovima i na portalima (Student, Rok, Mladost, Beorama, Vreme, Popboks, Nova). Jedan je od osnivača i urednika, a potom i izdavač alternativnog časopisa “Ritam” (Vodič kroz popularnu kulturu, 1989-1995) u kome su u bivšoj Jugoslaviji uspostavljeni novi standardi razumevanja savremene popularne kulture. Objavio je više od 2.500 tekstova o popularnoj muzici i kulturnim fenomenima. Od 1990. bio je organizator niza koncerata, uglavnom stranih – svojom inicijativom, ali i kao muzički urednik programa FLU Akademija i koncertne agencije B92. Od 2003. je umetnički direktor glavne scene (Main stage) festivala EXIT, najuglednije međunarodne muzičke manifestacije u regionu. Zaposlen je od 2005. kao odgovorni i muzički urednik Doma omladine Beograda, a posle obnove Beogradskog džez festivala iste godine postaje njegov programski menadžer. Kao promoter koncerata zakazao je i realizovao više od 3.000 muzičkih događaja, koncerata i festivalskih programa u Beogradu, Srbiji i regionu.
Bonus video: Srđan Šaper – Idoli promišljali o životu mladosti zemlje u kojoj smo živeli