Izložba slika i crteža Milana Kacevskog, laureata Velike nagrade Risto i Beta Vukanović, biće otvorena 8. maja u Galeriji FLU.
Velika nagrada Risto i Beta Vukanović ustanovljena je dopisom slikarke Bete Vukanović 25. septembra 1965. godine tadašnjoj Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu. U početku bila je novčana nagrada, a laureati bi putovali u inostranstvo, kako bi se upoznali s radovima velikih, starih majstora u evropskim muzejima. Ali, od 2003. nagrada Velika Beta više nije isključivo novčana, već je dobitnicima počela da se dodeljuje povelja i organizuje samostalna izložba u Galeriji FLU.
I Velika nagrada Risto i Beta Vukanović jedno je najstarijih i najznačajnijih priznanja Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu. Na kraju svake akademske godine, komisija za dodelu, koju čine dekan i članovi-profesori nastavno-umetničkog veća FLU, bira i nagrađuje studenta završnih master studija sa svih odseka Fakulteta likovnih umetnosti, čije stvaralaštvo je u proteklom periodu bilo najbolje.
Laureat ovog priznanja za školsku 2020/2021. godinu Milan Kacevski izložiće slike i crteže od 8. do 21. maja. Kacevski se u svojim radovima trudi da iskaže i dodirne u drugima ono što je ljudsko i primalno – tugu, setu, usamljenost. Dopire do onoga što se ne može rečima precizno i u potpunosti opisati, jer značenja “idu ispod reči“ – u neverbalne, emotivne delove bića.
Kacevski izvodi slike u tradicionalnoj tehnici ulja na platnu, a dela su većih formata, i veličinom kao da obuhvataju posmatrača i uvlače ga u sebe, u svet tame, samoće i introspekcije.
Ne samo na slikama, već i crtežima, umetnik, po sudu Olivere Erić, kustosa-dokumentariste FLU, prikazuje šumske pejzaže. Jedina razlika jeste što na crtežima stavlja veći akcenat na svetlost i tamu, koja dopire do prvog plana, do pozicije stvaraoca/posmatrača, i iz mraka gleda u svetlost. Kacevski za stvaranje crteža upotrebljava ugalj, i u kombinaciji s površinom papira, koji je prirodno požuteo od višedecenijskog stajanja, daje još jednu tajanstvenu notu radovima koji prikazuju prirodu.
Bonus video: Uroš Đurić