U naredna četiri meseca publiku očekuje veoma bogat program u SANU, koji obuhvata 49 naučnih i umetničkih događaja, među kojima su predavanja najeminentnijih svetskih i naših naučnika, svečane akademije, okrugli stolovi i izložbe, najavio je na današnjem susretu s medijima akademik Zoran V. Popović, potpredsednik SANU, govoreći o aktivnostima Akademije u periodu od maja do septembra.
Naučni skup „Doprinos Sime Lozanića nauci, obrazovanju, privredi i društvu“, koji se organizuje povodom 175 godina od rođenja rodonačelnika moderne hemije u Srbiji, prvog rektora Beogradskog univerziteta, predsednika Srpske kraljevske akademije u dva navrata, uglednog političara i diplomate biće održan sutra i prekosutra. Ovaj naučni skup predstavlja jednu od manifestacija kojom Akademija obeležava Godinu Sime Lozanića.
U organizaciji Srpskog hemijskog društva od 14. do 16. juna biće održan skup „Evropski kongres hemije hrane“, a najavljena je i naučna konferencija „Simpozijum fizike kondenzovane materije (SFKM)“, koja će biti priređena u SANU od 26. do 30. juna i okupiće vodeće domaće istraživače iz oblasti fizike, najuglednije pripadnike naše naučne dijaspore i istaknute naučnike iz inostranstva.
Do kraja meseca svečanim akademijama u SANU biće obeleženi jubileji – 100 godina od rođenja akademika Vojina Šulovića (12. maj), 120 godina nastave fizičke hemije u Srbiji (15. maj), 175 godina od rođenja čuvenog lekara i univerzitetskog profesora Milana Jovanovića Batuta (16. maj), kao i 150 godina od rođenja akademika Đorđa Nešića (19. maj).
Za jun su planirane svečane akademije kojima će biti obeleženo 125 godina od rođenja Desanke Maksimović (2. jun) i dopisnog člana SANU Stefana Đelinea (21. jun). Jubilej 125 godina od rođenja naše čuvene pesnikinje Desanke Maksimović biće obeležen i kamernom izložbom u Biblioteci SANU (17. maj – 16. jun), dok će Dan Biblioteke SANU biti posvećen obeležavanju stogodišnjice rođenja akademika Milke Ivić (13. jun).
Jedan od najznačajnijih svetskih naučnika Danijel Šehtman, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 2011. godine , održaće 17. maja predavanje u SANU „Kvaziperiodički materijali – Pomeranja paradigme u kristalografiji“. I Tomazo Ruđeri, član Evropske akademije nauka, održaće 24. maja predavanje na temu „Nedavni rezultati racionalne proširene termodinamike“. Dopisni član SANU Vladan Devedžić održaće poslednjeg dana maja predavanje posvećeno čet-bot aplikaciji, koju je razvila kompanija OpenAI koristeći tehnologije veštačke inteligencije, što će biti uvod u ciklus predavanja o veštačkoj inteligenciji koji počinje krajem septembra.
Za 8. jun je zakazan okrugli sto posvećen položaju srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj pod nazivom „Srbi u Hrvatskoj – aktuelni položaj i glavne programske aktivnosti“.
Umetnički program SANU realizovaće se kroz bogate aktivnosti dve Akademijine galerije. Nakon velikog uspeha izložbe dopisnog člana SANU Save Halugina, koja traje do 14. maja, u Galeriji SANU publiku očekuje postavka „Milorad Bata Mihailović. Povodom stogodišnjice rođenja buntovnika akademika“, čiji su autori Ješa Denegri i Marija S. Đorđević. Izložba koja ima za cilj da podseti na važnost Mihailovićevog slikarstva i ukaže na nove mogućnosti njegove revalorizacije trajaće od 30. maja do 13. avgusta.
U junu Galerija nauke i tehnike SANU organizuje 10. Salon pejzažne arhitekture, na kojem će biti izloženo oko 70 radova iz zemlje i inostranstva, dok će u julu biti priređena tematska postavka arhivskih dokumenata „Avantura na Balkanu 1915“, posvećena članovima ekspedicije Kolumbija univerziteta koji su 1915, na poziv svog profesora Mihajla Pupina, krenuli iz Amerike u ratom zahvaćenu Srbiju.
Za 25. maj zakazana je i Redovna godišnja skupština SANU, najavio je potpredsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Zoran V. Popović.
Bonus video: SANU