Izložba Laureati međunarodnog bijenala "Suva igla" 1993-2023. otvorena je u užičkoj Gradskoj galeriji. Na pragu manifestacije "Prestonica kulture Srbije", koja je ove godine pripala Užicu, grad na Đetinji je i svetska prestonica "suve igle".
Užička Gradska galerija u svojoj arhivi čuva više od 750 radova grafičara širom sveta. To je, kako kažu organizatori izložbe, najbogatija arhiva na svetu u ovoj tehnici. Oni koji su nagrađeni gran-prijem, zlatnom, srebrnom i bronzanom iglom, na ukupno 16 bijenala, zablistali su u galerijskom prostoru.
Grafičko bijenale „Suva igla“ nastalo je, sada sveć davne 1993.godine u tada Saveznoj Republici Jugoslaviji. Bio je izazov u ratnim godinama krenuti u nove umetničke poduhvate, a tek samo tri godine od osnivanja Gradske galerije u Užicu, na čijem čelu je bio akademski slikar-grafičar Mladen Jevđović. Više od tri decenije kasnije Jevđović se priseća kako je osmislio „Suvu iglu“ da bi Užice imalo neku prepoznatljivu manifestaciju kulture.
– Seo sam sa svojim profesorom Bogdanom Kršićem, koji je 50-ih godina studirao grafiku u Pragu i praktično je prvi doneo suvu iglu u našu zemlju. On je predložio da napravimo „Suvu iglu“ i napravili smo praktično jedinstven bijenale u svetu. Prvi je bio „Jugodlovenski bijenale Suva igla“, tada domaći. Onda smo se, možda drsko i bezobrazno, odlučili da uđemo u međunarodni nivo. Postojala je jedna baza podataka koja je pravljena za Beogradski grafički bijenale pa sam, zahvaljujući velikanima grafike tog vremena, uspeo da dobijem deo koji se ticao suve igle. Polako se to širilo dok nismo došli do baze podataka koju smo slali u svet. Na prvi Međunarodni bijenale javili su se autori iz 33 zemlje sveta, što je bilo impresivno – priča za Nova.rs Jevđović.
Stizale su, kaže Jevđović, tube i rolne iz celog sveta a neke su i mirisale na zemlje iz kojih dolaze. Bile su to gomile radova koju su pažljivo pregledani i žirirani.
– Sećam se kad je stigla tuba iz Indije. Otvorimo, umotano u gazu, u neko platno, pomirišem, a ono miriše na Indiju, bilo je to veliko veselje. Kada se izložba završi, mi smo to pakovali i vraćali umetnicima. Nagrađeni su ostajali u zbirci koja je danas, siguran sam, najveća na svetu, kada je reč o tehnici suve igle. Od prve godine osnivanja bijenala „Suva igla“ pa do danas, grafike su istog umetničkog nivoa jer ova tehnika ima svoje određene kvalitete koje vrhunski umetnici dobro poznaju i osećaju pa se te tehnike ne menjaju, menja se samo poetika. One se dostignu u svom majstorstvu a umetnici ih imaju kao alat kojim se služe. Tako ih je radio i Rebrant u 17.veku, kasnije Pikaso, Goja i mnogi drugi umetnici svetskog glasa – dodaje Jevđović.
Laureati Međunarodnog grafičkog bienala „Suva igla“ 1993-2023. u Užicu potvrđuju teško dostižne zahteve kada je u pitanju ova grafička tehnika. Nagrađeni radovi klauzulom, na predlog osnivača i organizatora manifestacije, ostaju u arhivi koja je danas najbrojnija u svetu. Velikom umetničkom uspehu Međunarodnog bijenala „Suva igla“svedoči i podatak da je Međunarodni tijenale u Krakovu ovu užičku manifestaciju kulture uvrstio u 20 najboljih u svetu. Na poziv organizatora trijenala, užička Gradska galerija radove laureata iz svoje arhive izlaže na ovoj prestižnoj manifestaciji kulture u svetu.
– Kada pogledamo 50 nagrađenih od više hiljada prispelih grafika na konkurs, kada se nabroje imena kritičara, teoretičara, istoričara umetnosti, akademskih slikara-grafičara koji su učestvovali u radu žiriranja bijenala, kada sagledamo raznolikosti grafičkog rukopisa, uočimo promene i preispitivanja grafičkog jezika u duhu ovovremenih preobražaja vizuelnog identiteta slike, kada sa otisaka majstora grafičke umetnosti prepoznamo duh podneblja, tematiku epohe ili doslednost senzibilitetu jene drevne likovne tehnike, zapazimo ili barem naslutimo vrhunske estetske domašaje i kreativni potencijal koji otvara neslućene prostore vizuelnog iskustva…Ne preostaje nam ništa drugo nego da konstatujemo da se danas i ovde, kada je umetnost grafke u pitanju, svet zove Užice – rekao je prilikom otvaranja izložbe direktor Gradske galerije Užice Zoran Cvetić.
Izložbu je otvorila gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević istakavši značaj najstarije manifestacije kulture u Užicu, ne samo za umetnost već i za prepoznatljivost grada na svetskoj kulturnoj mapi. Izložba u Gradskoj galeriji Užice trajaće do 19. marta.
Bonus video: Fantast u Užicu
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar