Foto: Promo

Suočavajući sterilnu sadašnjost u Beču i detinjstvo i mladost proživljene i preživljene na Dorćolu, junakinja Maje Iskre u knjizi „Aperkat“ (LOM), koja je bila u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik", najviše se usredsređuje na ono što je u romanima obično pozadina zbivanja.

Vladislava Gordić Petković Foto: Vladislav Mitić

Maja Iskra, „Aperkat“, Lom, 2023. 

Iako ispovest glavne junakinje deluje kao sinkopirani slajd šou njenog odrastanja, cut-up tehnika u prvencu Maje Iskre promišljena je i dosledno provedena. Suočavajući sterilnu sadašnjost u Beču i detinjstvo i mladost proživljene i preživljene na Dorćolu, njena junakinja se najviše usredsređuje na ono što je u romanima obično pozadina zbivanja.

Iako figurira kao mizanscen i kontekst odrastanja u specifičnoj, a opet prepoznatljivoj paradigmi svojstava i značenja, Dorćol postaje najvažniji lik; otac junakinje je uglavnom daleki i zli epizodista, koji je često pijan, neretko nasilan, i neodgovoran onako kako nalaže tradicija srpske proze. Odnos oca i ćerke je tihi motiv koji se razgori čim u džungli dorćolskih slika zaboravimo da melanholična Amazonka ima kuću i familiju. Otac je prisutan u čulnim senzacijama i isečcima sećanja: neoterivi miris duvanskog dima, rebra slomljena od jahanja na Durmitoru; on je demon koji ometa emotivno sazrevanje. Taj čovek ne samo da ne brine o svojoj porodici, već u njoj sistematski raspiruje neslogu; ne samo da obeshrabruje ćerku svaki put kad nešto pokuša da poželi, već joj se otvoreno ruga.

Međutim, nije jedini koji izvitoperuje ulogu vaspitača i hranitelja. U svetu patrijarhalnog nehaja za budućnost smisla i smisao budućnosti deca se sistemski lažu: tako će otac glavne junakinje godinama držati ćerke u uverenju da je televizor pokvaren, a Eleni Mudžeki njeni će roditelji za smrtno stradalu sestru reći da je „bez ikakve najave pobegla iz zemlje”, „s nekim Italijanom”, „na jahti”.

„Aperkat” je studija kaljenja karaktera u urbanoj džungli i u tokovima devedesetih, koje su žigosane nasiljem i bedom, i ne zaslužuju nostalgiju.

Bonus video: Ima li Sajam knjiga budućnost kad Sajma više ne bude?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar