Poezija i literatura su moje najveće strasti. Potom dolazi fudbal i gluma. Išao sam malopre da posetim grob Sonje Savić i odnesem ruže, rekao je danas Rade Šerbedžija u Čačku.
Dis je ponos grada Čačka poručili su na susretu s medijima danas umetnik Rade Šerbedžija, direktor biblioteke koja nosi ime ovog velikog pesnika, Vladislava Petkovića Bogdan Trifunović, pesnik Petar Matović i pomoćnik gradonačelnika Miroslav Petković uoči otvaranja 60. Disovog proleća.
Disovo proleće će biti otvoreno uz muzičko – poetski spektakl „Eto pjesma“.
– Ova manifestacija je posebno značajna za naš grad koju smo svih ovih decenija podržavali – kazao je Miroslav Petković izrazivši uverenje da će posetioci uživati do kraja maja.
Prema rečima pesnika Petra Matovića, koji je ujedno i direktor Disovih svečanosti, ova smotra iz godine u godinu je dokazivala, bar kroz dobitnike nagrada, najveće estetske kategorije.
– Za mene je jako značajan momenat otvaranje Muzeja poezije. To će biti jedinstvena ustanova, ne samo bitna za Čačak, već i šire. Time će se ukazati na važnost pesničkog jezika u smislu pomeranja granica kulture i govora – istakao je Matović.
Direktor biblioteke Bogdan Trifunović podsetio je da je ovo godina velikih jubileja, samim tim što je i ovo šesta decenija Disovog proleća i najavio bogat program ove manifestacije koji će se, kako je rekao, kroz više celina osvrnuti na 60 godina bavljenja poezijom.
– Biblioteka u Čačku je zahvaljujući ovom događaju važan segment savremene srpske poezije, ali i izdavač. Svečano ćemo večeras u 20 časova otvoriti Disovo proleće uz Radeta Šerbedžiju i Zapadni kolodvor – naveo je on, i dodao da će tu biti i programa namenjenih deci, odraslima, a da je početak aprila posvećen mladima.
Dodeliće se i nagrade učesnicima na konkursima, poput priznanja za esej, Mladi Dis…
– Na završnici svečanosti biće otvoren Muzej poezije koji godinama pripremamo. Verujem da je to budući legat koji treba na pravi način da prikaže kulturno nasleđe, savremeno stvaralaštvo kako naših, tako i stranih pesnika. On je osmišljen i kao mesto koje će biti atraktivno za turiste, a zbirku će činiti kako fizički predmeti, ali i multimedijalni sa digitalnim sadržajem – kazao je Trifunović.
U jesenjem segmentu, na Sajmu knjiga biće, između ostalog, predstavljena knjiga Disove poezije prevedena na engleski „60. Disovih proleća“, ali i izabrane pesme Vladislava Petkovića.
Umetnik Rade Šerbedžija je na susretu s medijima potpisao svoje dve knjige koje poseduje čačanska biblioteka – „Promenljivi“ i „O neko drugi“.
– Čestitam vam što ste prestonica kulture Srbije, vaš grad to zaslužuje, ali čestitam i jubilarno Disovo proleće – poručio je Šerbedžija, naglasivši da je veliki poštovalac Disove poezije i stvaralaštva.
Uvek je, kako je objasnio, bio naklonjen literaturi. A Dis je, po Šerbedžiji, bio velikan poezije srpske moderne koji mu je bio draži i od Dučića i od Rakića:
– Poezija i literatura su moje najveće strasti. Potom dolazi fudbal i gluma. Išao sam malopre da posetim grob Sonje Savić i odnesem ruže – priznao je Šerbedžija.
Kazao je i kako je uvek voleo Čačak iako nije često u ovom gradu boravio.
– Impresionirao me je energijom ali i zbog Puriše Đorđevića, Miše Radivojevića, Bore Čorbe. Imao sam uspešne koncerte ali nikad kao u ovo gradu. Posebna je strast mlade publike prema nama, izvođačima, neverovatna interakcija – reči su Šerbedžije.
Međutim, saznao je nedavno da je predlog mladih ljudi bio da Sonja Savić dobije trg u Čačku, ali da su poslanici to odbili jer je koristila drogu:
– To me je strašno potreslo. Koliko bi trgova, ulica i kuća trebalo biti srušeno zbog najvećih slikara, umetnika, pisaca, glumaca koji su imali ta iskustva. Ono što ostaje iza čoveka je delo, a Sonja je bila jedna od najdivnijih duša na svetu. Ona je bila nežnost… Rekao sam da nikada neću više doći ni proći kroz Čačak. Zato kažem svima vama da ne dozvolite da provincijski duh nadvlada pozitivnu energiju grada – istakao je Rade, dodavši da je to na grobu rekao i Sonji, a ona mu je „šapnula“ da po njoj ne treba da se zove ni ulica ni trg, ali je „kazala“ da bi volela da je pamte.
Šerbedžija je još naglasio da je Sonja i posle smrti ostala najveća. To su mu rekli svetski filmski stručnjaci i kritičari i smatra je najvrhunskijom zvezdom i osobom u bivšoj Jugoslaviji.
Na pitanje Nova.rs da li je posetio Disovu kuću, koja se raspada, Rade je odgovorio da nije, međutim u diskusiju se onda uključio pomoćnik gradonačelnika.
– Mi ne možemo još uvek ništa da uradimo jer su nerešeni imovinski odnosi. Novac je najmanji problem, opredeljena su sredstva za Plan detaljne regulacije kako bi četiri parcele različitih vlasnika i sedam privatnih lica, koji su suvlasnici, uspeli da ubedimo da nam daju saglasnost da to sredimo – kazao je Miroslav Petković, napomenuvši da je to jedan od najvećih problema u strategiji kulturnog razvoja grada Čačka. Takođe je obećao da će Sonja dobiti svoje mesto u rodnom gradu.
– Potpuno se slažem sa Šerbedžijom. Ne znam da li će to biti trg ili ulica, videćemo.