Srbija je izabrana za domaćina renomirane međunarodne izložbe EXPO2027 na Generalnoj skupštini Međunarodnog biroa za izložbe održanog u Parizu. Srbija je bila jedna od pet kandidata pored SAD, Tajlanda, Španije i Argentine. Šta je u stvari EXPO?
Svetska izložba je naziv manifestacije koja se u obliku sajma ili izložbe održava od sredine 19. veka, pa do danas. Tom manifestacijom upravlja posebno telo po nazivom Kancelarija za međunarodne izložbe (franc. Bureau International des Expositions, BIE).
Središte Kancelarije je u Parizu i danas broji 98 država-članica. Uobičajeni naziv za Svetske izložbe je Ekspo (EXPO), iako taj naziv neretko koriste i razne druge izložbe tematskog tipa, koje nisu pod patronatom BIE, pa ne nose naziv Svetske izložbe.
Prema pravilima BIE, Svetske izložbe su podeljene u dve kategorije Međunarodne prijavljene izložbe – održavaju se svakih pet godina, traju najviše šest meseci i površina izložbe je neograničena, kao i Međunarodne priznate izložbe koje se održavaju jednom u intervalu između dve Međunarodne prijavljene izložbe i traju najviše tri meseca.
Prva Svetska izložba održana je 1851. godine i od tada su na ovoj manifestaciji predstavljena neka od najvećih dostignuća savremenog sveta, čineći je jedinstvenim globalnim događajem.
Tehnološke inovacije i otkrića bez kojih ne možemo da zamislimo savremeni život – poput telefona, prvog računara ili Tesline naizmenične struje – prvi put su predstavljeni svetskoj javnosti na nekoj od ovih izložbi. Neke od najfascinantnijih građevina naše civilizacije izgrađene su za potrebe Ekspoa, da bi postale trajno istorijsko nasleđe. Među njima su Ajfelova kula u Parizu i Atomium u Briselu. Istorija Svetskih izložbi takođe predstavlja istoriju razvoja celokupnog čovečanstva.
Ove godine tema je „Igra(j) za čovečanstvo – sport i muzika za sve“ i bavi se značajem igre, sporta i muzike u ljudskoj evoluciji i razvoju sa namerom da osnaži kako učesnike, tako i posetioce, da istraže na koji način ovi drevni kreativni „alati“ čovečanstva mogu pomoći u rešavanju nekih od najsloženijih globalnih izazova današnjice.
Prošle godine na Svetskoj izložbi u Dubaiju predstavljeno je više od 200 učesnika, među kojima su države, međunarodne organizacije, kompanije i obrazovne institucije. Ukupno 192 države iz celog sveta predstavilo je inovativna rešenja za savremene izazove čovečanstva, te prikazale svoja tehnološka, industrijska i ekonomska dostignuća i inovacije, turističku ponudu i značajne segmente svog društva, kulture i tradicije.
Srbija ima dug istorijat predstavljanja na svetskim izložbama i prošle godine je slavila 136 godina od prve Svetske izložbe u Antverpenu u Belgiji, kad je Kraljevina Srbija izlagala pored Francuske, Nemačke, Austrije, Kanade, Velike Britanije, Otomanskog carstva, Portugalije, Španije, Kraljevine Rumunije i Sjedinjenih Američkih Država. Paviljon Srbije zauzimao je prostor od 125 kvadratnih metara, sa ukupno 302 izlagača, dok su tokom izložbe predstavnici naše zemlje osvojili ukupno 157 nagrada.
Paviljon Srbije je prošle godine osmišljen kao svojevrsna vremenska kapsula, koja povezuje zaostavštinu vinčanske kulture sa digitalnom, savremenom Srbijom.
Paviljon je u potpunosti bio digitalizovan i pružao je mogućnost virtuelnog putovanja, kako kroz različite realnosti, a tako i kroz različite vremenske epohe, zauvek brišući podelu između fizičkog i digitalnog sveta u cilju stvaranja harmoničnog, globalnog društva u kojem se informacije, ideje i dobra razmenjuju brže nego ikada ranije.
Bonus video: Štand Srbije sa Expoa u Dubaiju
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare