Izraelski režiseri dokumentarnih filmova Daniel Sivan i Mor Loushi izdvojili su jednu izvanrednu storiju o Drugom svetskom ratu za svoj najnoviji zajednički projekat, Netfliksov kratki film “Camp Confidential”, skrećući pažnju na tajnu vojnu operaciju o kojoj su informacije tek nedavno puštene u javnost.
„Prva stvar je da kada su nam producenti Bendži i Džono Bergman prišli sa ovim i ispričali nam priču, nismo verovali“, kaže Sivan za “Gardijan”.
Sve započinje sa fotografijom je napravio Johanes Felbermeier za savezničko Centralno sabirno mesto (CCP) u Minhenu. Ova slika prikazuje proces repatrijacije umetničkih dela posle Drugog svetskog rata.
Ali priča se pre svega tiče tajnog objekta u Virdžiniji gde su jevrejski vojnici čuvali nacističke zarobljenike u neverovatno prijatnoj atmosferi. Objekat su nazivali POštansko sanduče 1142, u njemu su bili smešteni poznati špijunski majstor Rajnhard Gelen i raketni naučnik Verner fon Braun, koji su se učestvovali u ispitivanjima koja bi pomogla saveznicima da dovedu do pobede u Drugom svetskom ratu. Ali oni koji su bili zaduženi za bazu takođe su imali zadatak da održe osnovni kvalitet života zatvorenika. Postoje podaci da su zarobljenicima čak omogućavali odlazak u robnu kuću sa pratnjom kako bi kupili poklone za svoje supruge. Objekat je krajem rata srušen buldožerom i zaboravljen sve dok Služba za nacionalne parkove nije iskopala neke ostatke.
Imali smo sate ovih intervjua i vrlo se živo sećam da smo bili šokirani“, kaže Luši. „Naježio sam se. To je bio neverovatan odnos koji se stvorio tamo, između jevrejskih izbeglica i nacista koje su zarobili. Za to niko nije znao, a ljudi koji su vodili intervjue nikome o tome nisu rekli. Nisu rekli ni svojim ženama ni deci – ovu tajnu su odneli u grob.”
Sivan i Louši su imali privilegiju da sednu sa Arnom Majerom i Piterom Visom, dvojicom veterana ove neobične operacije, za koje se smatralo da su poslednji preživeli.
U jednoj od mnogih flešbek scena u filmu, prikazanih kao animacija da bi se uhvatio kvalitet sećanja nalik na snove, vidimo jevrejske vojnike kako koriste ista nehumana sredstva kao nacisti protiv njih, tako što su preplavili kombi prašinom iz usisivača i dopustili nacistima da pretpostave da su bili pod gasom. Ali s druge strane, oni su učestvovali u pretvaranju nemačkih bivših nacističkih naučnika u američke heroje.
U okviru Operacije Spajalica, stotine nacističkih tehničara dovedeno je u Sjedinjene Države i stavljeno na posao pre nego što su ih rivali iz svemirske trke ugrabili u Sovjetskom Savezu, neugodan gambit koji se isplatio kada su Nil Armstrong i Baz Oldrin kročili na Mesec. Ali rehabilitacija slike u kojoj je von Braun uživao kao glavni arhitekta raketnog putovanja – medalje, nasmejane fotografije pored predsednika Kenedija – ostavile su loš ukus u ustima onih koji su se prisećali njegovih gnusnih dela. „Svi znamo da je [fon Braun] znao za Aušvic i da je učestvovao sa nacističkim režimom“, kaže Louši. „SAD su mu dale državljanstvo sa svim drugim naučnicima pokazale šta im je važno.
„Različiti su, Arno i Piter“, dodaje Sivan. „Ono što je Piter zaista želeo da kaže bilo je pitanje da li se loša sredstva mogu opravdati dobrim ciljem. Verovao je da je cilj ispravan, ali da su sredstva za postizanje toga toliko pokvarena da nije vredno toga. Arno je, međutim, želeo da priča o hladnom ratu. Tokom Drugog svetskog rata, dok su borbe još trajale, njegova misija je bila da počne da se bori protiv Rusa. Činjenica je da su SAD već ciljale na novog arhineprijatelja, i šokantno je videti koliko je to fluidno, menjanje neprijatelja. Ko vam je nekada bio prijatelj i saveznik, sada je izvor svakog zla. A ti nacisti, koji su bili vrhunac zla, odjednom su postali naši najbolji prijatelji.”
Bonus video: Prvi snimci sa mesta nesreće gde je glumac Alek Boldvin ubio