Soja Jovanović Foto: Arhiv Muzeja pozorišne umetnosti Srbije

Izložba "Soja Jovanović - pozorišno delo" biće otvorena u ponedeljak 23. januara u 19 sati u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije.

Autor izložbe i kataloga je Aleksandra Milošević, muzejski savetnik, a u programu učestvuju Rade Marjanović i Svetislav Goncić.

Dvojica glumaca (sada upravnika Pozorišta na Terazijama i Narodnog pozorišta) godinama su na sceni na Terazijama igrali u poslednjoj režiji Soje Jovanović u ovoj kući – mjuziklu „Neki to vole vruće“.

Neki to vole vruće, predstava Soje Jovanović, Svetislav Bule Goncic, Ivana Mihic, Rade Marjanovic, premijerna podela 1990., Foto: Arhiva Pozorista na Terazijama

Radni vek Soje Jovanović trajao je 50 godina, a toliko je i predstava postavila na različitim scenama, dok je snimila 23 igrana filma, TV drama i serija, mnogo lutkarskih predstava i radio-drama. Prva žena reditelj na našim prostorima oprobala se uspešno u svim vidovima dramske umetnosti i svojim radom obeležila jugoslovensku kinematografiju 20. veka.

U Pozorištu na Terazijama igrali su se Sojin „Kabare“, „Neki to vole vruće“, „Bal lopova“, „Vezana vreća“ i beskrajni niz drugih komada od kojih su mnogi dobili prestižne nagrade. Ubrzo zatim Jovanovićeva se preorijentisala na film.

„Pop Ćira i pop Spira“, po scenariju nadahnutom romanom Stevana Sremca, bio je prvi snimljen jugoslovenski film u boji. Njeni najgledaniji filmovi su mahom bili inspirisani knjigama domaćih pisaca, kao što su „Orlovi rano lete“ (Branko Ćopić), „Silom otac“ (udružene snage Nušićevih drama), „Diližansa snova“ (po komedijama Jovana Sterije Popovića „Pokondirena tikva“ i „Laža paralaža“).

Soja Jovanović je preminula 22. aprila 2002. u Beogradu, koji joj je postavio spomen-ploču na uglu Njegoševe i ulice Maksima Gorkog na Vračaru.

Bonus video: Rediteljka Mila Turajlić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar