Foto: Li Čunguang

Pekinško narodno umetničko pozorište gostuje sa predstavom „Ubice Đing Ke“ po drami nobelovca Mo Jena, u režiji Žena Minga, večeras i sutra od 20 časova, na Velikoj sceni „Ljuba Tadić“ u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, saopštili su iz ovog teatra.

Radnja drame se događa krajem perioda Zaraćenih država (475-221 pre n. e.) kada se u borbi za presto izdvojila država Ćin koja je dominirala svim zemljama pod kapom nebeskom. Princ Dan od Jena, koji je živeo u Ćinu kao talac, u silnoj mržnji i strahu, unajmio je ubicu da ubije Jing Dženga, kralja Ćina, navodi se u saopštenju.

Foto: Li Čunguang

“U jednoj seoskoj klanici pasa u državi Jen, Ćin Vujang, Kasapin i Gao Đijenli u dokolici razgovaraju o tome šta je suština viteštva i iza leđa se rugaju „mačevaocu“ Đing Keu kako na sve strane deli poklone u nadi da će se proslaviti. Kad je u pokušaju da se pokrene sa mrtve tačke Đing Ke posetio mačevaoca Tijen Guanga, nije ni sanjao da će mu ovaj poveriti poduhvat da po cenu sopstvenog života ubije kralja Ćina. Pošto je Đing Ke oklevao da prihvati zadatak, princ Dan od Jena mu je poklonio kuću i prelepu konkubinu. Dok se on predomišljao, plan da se ubije kralj u potaji se zahuktavao. Za to vreme, Đing Ke se zaljubio u lepu konkubinu. Dok su oštroumna konkubina i Đing Ke uvežbavali atentat na kralja, ona je u nekoliko reči rešila Đing Keovu nedoumicu i ukazala mu na rešenje koje je toliko mračno, ali i veličanstveno da će njegovo ime sigurno ostati zabeleženo u istoriji…“

– U ovoj drami u stvari nema nijednog lošeg čoveka. Svi likovi u njoj zapravo su ljudi koji žive oko nas ili smo mi sami. Pre nego što počnemo da kritikujemo druge, moramo biti spremni da prvo kritikujemo sebe. Kada se divimo izvanrednim ljudima, mi u stvari priželjkujemo da i sami budemo savršeni – objasnio je autor Mo Jen, čuveni savremeni kineski pisac, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 2012. godine.

Mo Jen je autor 11 romana, kao što su „Priče o crvenom sirku“, „Republika pijanaca“, „Umoran od života i smrti“, stotinak novela i pripovedaka, drama i eseja. Njegova dela su prevedena na više od pedeset jezika uključujući i srpski na koji je objavljeno osam njegovih romana. Dobitnik je Osme kineske književne nagrade „Mao Dun“, tajvanske nagrade „Ujedinjeni“, italijanskog „Nonina“, Azijske nagradu za kulturu „Fukuoka“ u Japanu, priznanja Viteza reda umetnosti i kulture koje dodeljuje francuska vlada, počasne stipendije Koledža Ridžens park Univerziteta u Oksfordu i drugih nagrada i priznanja.

Foto: Li Čunguang

Pekinško narodno umetničko pozorište je profesionalno pozorište jedinstvenog stila poznato širom sveta. Pozorište, čiji je prvi upravnik bio čuveni kineski dramski pisac Cao Ju, osnovano je 1952. godine, dok danas funkciju upravnika vrši Feng Juandženg. Za više od 70 godina umetničkog razvoja, imalo je više od 300 izvedbi antičkih i savremenih dela kineskih i svetskih dramskih pisaca. Dugogodišnjom umetničkom praksom i odličnim poznavanjem estetike, pozorište je postiglo savršen spoj realizma i tradicije, iskustva i umetničkog dojma, a stvoreno je i novo poimanje dramske estetike. Pekinško narodno umetničko pozorište je na izvanredan način integrisalo različite aspekte glumačkih tehnika, formirajući prepoznatljiv glumački stil, a svedočanstvo uspeha se ogleda u čuvenoj „Pekinškoj narodnoj školi umetničke drame“ čiji naraštaji nastavljaju da briljiraju na pozorišnim daskama.

Bonus video: Jugoslovensko dramsko pozorište u Mariboru

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare