Premijera obnovljene predstave “Oliver Tvist” Čarlsa Dikensa u režiji Milana Karadžića, održaće se u utorak, 26. marta od 20 časova, za odrasle, a za decu u subotu, 30. marta u podne, na sceni Teatra Vuk, najavili su iz Pozorišta “Boško Buha".
– Prvo izvođenje ovog komada je bilo 2018, obožavali smo ga, ali onda nas je zaustavila pandemija koronavirusa, izgubili smo našeg Nenada Nenadovića čiji su i učenici igrali u predstavi. Deca su porasla, počela da studiraju, i sada smo napravili audiciju za novu dečju podelu. Priključili su nam se učenici glume iz „Dadova“, Dramske grupe Radio Beograda, Studija “Prvi koraci”, I škole glume “Snežana i Nenad Nenadović” – rekla je dramaturškinja Milena Depolo.
Roman „Oliver Tvist“ je kapitalno delo Čarlsa Dikensa i bio je predmet brojnih pozorišnih, filmskih i televizijskih adaptacija.
– U Pozorištu „Boško Buha“ igran je u dve verzije – 1964. godine po dramatizaciji Branislava Кravljanca u režiji Bojana Stupice, i 1998. po dramatizaciji Džeremija Broka u režiji Nebojše Bradića. U ovoj našoj postavci, nastojali smo da ovu vrlo sumornu i tešku priču što je moguće više približimo malom gledaocu. Pre svega, samom glumačkom podelom, jer u ovoj predstavi sve likove mališana igraju deca-glumci, što će doprineti lakšoj identifikaciji gledalaca sa pričom i osećanju empatije prema glavnom junaku. Takođe, nastojali smo da priču ne lišimo one obavezne doze humora koju neguje i sam Dikens, a bez koje bi bilo nemoguće ispratiti životopis mladog Olivera po dnu društvene lestvice Londona 19. veka. I na kraju, iako smo u najvećoj meri poštovali originalno delo, misao-vodilja ove naše predstave u potpunosti pripada savremenom trenutku i današnjoj ideji o borbi za prava deteta – istakla je Depolo.
Reditelj Milan Karadžić je dodao da predstava ima divnih muzičkih i plesačkih scena i da je glumačka podela ogromna i da samo glavnog junaka ravnopravno tumače tri dečaka.
– Kod Dikensa je najvažna priča, koja je napeta, uzbudljiva, ne možete da prestanete da čitate. On je uspeo da ovim romanom zainteresuje sve, najširu publiku. Milena i ja smo uveli lik pripovedača, koji je šoumen, kako bi decu uveo u priču, a igra ga sjajni Uroš Jovčić – objasnio je Karadžić.
Katarina Kića Gojković je naglasila da nema veće sreće za glumce kada se dobra predstava ponovo igra.
– Ovo je dragocen komad, u pitanju su večite teme, a to su prava deteta koja su važna više nego ikada. Zaboravljamo na decu koja nemaju mame i tate, koja žive po udžericama i nemaju za hleb. Pozorište treba da ima odjek u vremenu u kojem živimo. Ovu predstavu su dolazili da gledaju i oni koji nemaju decu, što dovoljno govori o njoj. Mislim da je ovo komad koji će obeležiti zlatnim slovima “Buhu”. A glavna uloga su Deca. Mi smo tu da im pomognemo da ispričaju svoju priču – ispričala je Gojković, a njena koleginica Aleksandra Simić, koja igra dve uloge u ovoj predstavi je dodala:
– Živimo u čudna i sebična vremena gde ljudi ne misle jedni na druge i želimo da naša deca razmišljaju o deci koja su nevidljiva, često su odbačena i usamljena jer nemaju dom, roditelje, igračke… Želja nam je da postanu saosećajna i empatična i zato je ova predstava važna.
Na naše pitanje kada će “Oliver Tvist” da se igra u na adresi Pozorišta “Boško Buha”, direktorka Maša Mihailović je odgovorila:
– Nadam se da će predstava živeti dugo, pa da će se igrati i na našoj sceni. Rešeni su svi imovinsko-pravni odnosi, završen je tender, izabran je izvođač radova, a ceo posao vodi Sekretarijat za investicije. Pre nedelju dana je sve postalo pravosnažno jer je potpisan ugovor sa izvođačem, i verujem da će do 15. aprila početi radovi. Nemam tačan datum, ali izvesno je, jer kada biste videli naš prostor videli biste da smo zatrpani kutijama i spremni da se iselimo. Po tenderu, radovi će trajati 500 dana. Na portalu za javne nabavke, tako piše, znači godinu i po dana.
Kića Gojković se nadovezala:
– I da dve godine traju radovi, dobro je, jer već devet godina nismo kod kuće.
Na konferenciji za medije povodom premijere drame “Oliver Tvist” govorili su i Uroš Jovčić, Marko Pavlović, Teodora Ristanovski, Vladimir Tešović i Đorđe Kadijević.
Bonus video: Amfiteatar koji pleni lepotom: Mlečani su hteli da ga „demontiraju“ i prenesu u Veneciju