Izložba "Downstream#01" koja prikazuje umetničke radove i istraživačke projekte koji se bave Dunavom i Podunavljem otvorena je u Gradskoj galeriji Kulturnog centra Grad.
Tokom 2021. i 2022. godine, devetoro umetnika i umetnica Rainer Prohaska, Florian Sorgo, Carola Schmidt, Hanna Priemetzhofer, Christina Helena Romirer, Anita Fuchs, Kerstin Reier, Sabrina Rosina i Kilian Jorg putovali su različitim delovima rute od Austrije do Crnog mora duž Dunava na istraživačkom brodu MS – Fusion i metaforički se iskrcali u Beogradu da bi prikazali svoje umetničke procese.
Izložba je otvorena razgovorom sa umetnikom Rajnerom Prohaskom „Kako napraviti čamac?“, i događajem Delikatesni ponedeljak uz dunavsko posluženje, a u naredna dva dana aktivnosti se nastavljaju pratećim programom, uz radionice, projekciju filma, otvorene diskusije i razgovore.
Danas od 17.30h biće organizovana radionica sa umetnicom Sabrinom Rosinom „How Aliens will save us from our Shit – A Walk along Shitty Shores of Future“. Polazna tačka okupljanja biće Gradska galerija odakle će istraživačica i ekološkinja Rosina povesti šetnju jednim od naših najdragocenijih ekotopa u Evropi: rečnim sistemom Dunava. Govoriće se o nedostatku upravljanja otpadnim vodama u Srbiji i zagađenju Dunava.
Nakon ove radionice, istog dana od 19.30h u Gradskoj galerije biće projekcija filma „Boring river“ Rajnera Prohaske i Karole Šmit. Film prikazuje karakteristike podunavskih kultura, doživljaje umetnika i umetnica na putovanju specijalno konstruisanim brodom MS Fusion nizvodno, napuštene ostatke na obalama reke i pokušaje da se izgradi dunavska kultura.
Film nastaje početkom juna 2014. godine na početku dvomesečnog putovanja austrijskog umetnika Rajnera Prohaske, zajedno sa pozorišnim rediteljem i autorom Folkerom Šmitom.
U četvrtak 6. aprila od 17.30 biće organizovana radionica Kiliana Jorga „Reeking Environments–Senso-Poetical Experiments with Undoing Nature“. Polazna tačka je Gradska galerija, a zajedno sa umetnikom učesnici ove radionice pokušaće da, u šetnji obalom reke, dožive prirodu, uključujući čula, i pokušavajući da otkriju bezbroj mirisa i zvukova, ali i reči i pokreta, koji čine prirodu, ali i nas same.
– Prateći program izložbe završava se Umetničkim kafeom u biblioteci Goethe instituta, 11. aprila u 20 sati diskusijom pod nazivom „MS-Fusion: Dijalog o prikupljanju koji teče“. U razgovoru sa Hanom Primecofer, Rajnerom Prohaskom, Kristinom Helenom Romirer i moderatorkom Miom Ćuk ćemo zaploviti Dunavom nizvodno – i razmenićemo iskustva o tome kako se putovanje na istraživačkom brodu MS-Fusion pretvorilo u dijalog, kao i zašto su učesnici u tom procesu mnogo toga pronalazili i prikupljali, iako to uopšte nisu eksplicitno tražili. Kako ono što pronađemo uz reku i u njoj menja karakter čamca? Šta to crpimo kada uzimamo uzorke vode? Kako se kilometri reke pretaču u knjige – najavljeno je iz organizacije.
Izložba je otvorena za posete svakodnevno od 16 do 21 sati do 15. aprila u Gradskoj galeriji KC Grad.
Bonus video: Izložba Andreja Josifovskog Pijaniste