Izdavačka kuća Booka objavila je ovih dana dve nove knjige. Prva je zbirka “ja se zovem lidija deduš”, neobičnu pesničko-proznu zbirku koja je veliki hit u regionu. Druga je roman “Čarobnjak iz Kremlja”, delo prevedeno na čak 30 jezika, ovenčano mnogim nagradama, ali zabranjeno u Rusiji.
Knjiga „ja se zovem lidija deduš“ istoimene autorke, je emotivno putovanje kroz priču o savremenoj ženi, identitetu i unutrašnjim borbama.
U ovom neobičnom hibridu poezije i proze, Lidija Deduš kroz lik svoje protagonistkinje lidije deduš govori o komičnim i apsurdnim situacijama koje su sastavni deo ženske svakodnevice, kao i o problemima o kojima se retko otvoreno govori.
Autorka je svojoj junakinji dala četrdesetak godina, cistu na jajniku, stan s mačkama, posao u banci, nalog na Tinderu, nekoliko propalih veza, borbu s kilogramima, anksioznost i depresiju, želju da se bavi jogom.
Junakinja Lidija Deduš nema dlake na jeziku, ne stidi se da govori o ženskom telu i ženskoj seksualnosti i prkosi tradicionalnim normama kako bi trebalo da se ponaša. Na svakoj stranici lidija deduš izuzetno duhovito i s dozom autoironije piše o poziciji žene u društvu, o muško-ženskim i porodičnim odnosima, o mentalnom zdravlju i otkriva kako je pronašla svoju oazu mira.
„Čarobnjak iz Kremlja“ Đulijana da Empolija, moćnu knjigu o Rusiji, političkim igrama, intrigama i moći. U svom debitantskom romanu, Da Empoli donosi navodno insajdersku priču o usponu Vladimira Putina od državnog činovnika do jednog od najmoćnijih ljudi na svetu.
Glavni protagonista romana je zagonetni Vadim Baranov, poznat kao „čarobnjak iz Kremlja“, koji je od pozorišnog režisera i producenta rijaliti programa postao siva eminencija Putinovog režima. Svoju priču ispričaće naratoru knjige jedne noći u svojoj rezidenciji, nekoliko godina nakon što se povukao iz politike.
Priča nas vodi u srce ruske vlasti, gde ulizice i oligarsi konstantno ratuju i gde Baranov, glavni spin doktor režima, čitavu državu pretvara u politički teatar u kome ne postoji nijedna druga stvarnost do one koja je po volji najmoćnijeg čoveka.
Roman je inspirisan stvarnim likovima i događajima – lik Baranova se temelji na dugogodišnjem Putinovom savetniku, Vladislavu Surkovu, a pominju se i Prigožin, Berezovski, Gari Kasparov i drugi. Prateći dolazak Putina na vlast, Da Empoli opisuje i narandžastu revoluciju u Ukrajini, rat u Čečeniji, Olimpijske igre u Sočiju i invaziju na Ukrajinu.
Bonus video: Dragan Velikić o svojoj novoj knjizi „Bečki roman“