Izložba "Putevi gospodnji" Jelene Milošević. Foto: Rajko Karišić

Samostalnom izložbom "Putevi gospodnji" beogradske umetnice Jelene Milošević 11. Juna biće otvoreni Dani kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša Prvog Nemanjića i ktitorke manastira Gradac, najavljuju organizatori.

Jedna od najvažnijih manifestacija za Raški okrug održava se od 2006. godine, u organizaciji Centra za kulturu Gradac, Turističke organizacije Raška i sestrinstva manastira Gradac, a pod pokroviteljstvom Opštine Raška. Prošle godine nije održana zbog epidemije koronavirusa. Manifestacija tokom tri dana neguje sećanja na ovu vladarku i svetiteljku, veliku srpsku kraljicu i prosvetiteljku koja je negovala pismenost, kulturu, tradiciju i stvaralaštvo. Zvanično započinje otvaranjem izložbe u galeriji Centra za kulturu „Gradac“, a bogat i raznovrstan program se realizuje na dve lokacije – u Raški (Dom kulture, Galerija) i porti manastira Gradac.

Jelena Milošević Foto:Rajko Karišić

Jelena Milošević, umetnica sa internacionalnom karijerom, izložbom „Putevi Gospodnji“ predstavlja svoju novu kolekciju stakla i slika. Kako se navodi, autorka izložbe nije slučajno izabrana da se predstavi nad senima kraljice Jelene Anžujske, da svojom umetnošću uveliča ovu manifestaciju i ukaže na značaj svoje imenjakinje.

Jelena Anžujska je bila jedna od najprosvećenijih ličnosti svog doba, govorila je nekoliko svetskih jezika, osnovala biblioteku pod imenom „knjigohranilište”, školu za siromašne devojke, zapamćena je kao velika ktitorka i dobrotvorka, a njena najlepša i najznačajnija zadužbina je manastir Gradac, gde je sahranjena.

Izložba „Putevi gospodnji“ Jelene Milošević. Foto:Rajko Karišić

Jelena Milošević, umetnica istančanog izraza i duboke duhovnosti, navode organizatori, vešto spajajući moderne oblike i srednjovekovne zlatne niti, uspela je da unese jedinstvenost naše tradicionalne umetnosti i motive u savremeni dizajn. Slikarka je potekla iz umetničke porodice, završila je slikarske škole i Akademiju primenjenih umetnosti u Beogradu, ali je i tokom mnogobrojnih studijskih putovanja širom Evrope, SAD-a i Afrike usavršavala svoj slikarski izraz. Imala je značajan broj samostalnih i kolektivnih izložbi, modnih revija, učestvovala na likovnim kolonijama, kako kod nas tako i u inostranstvu, a već deceniju se bavi i ikonopisom. Najpoznatija je po svojim oslikanim staklenim predmetima na kojima slika vizantijskom tehnikom u zlatnoj, srebrnoj i bronzanoj niti.