Predstava “Nestvarni grad” zamišljena kao vođena šetnja kroz budvanski Stari grad, premijerno je izvedena sinoć u nastavku dramskog programa XXXVIII festivala Grad teatar.
Ovaj osobeni spoj teatra, istorije i savremene tehnologije pruža nezaboravno iskustvo koje duboko povezuje publiku sa prostorom i prošlošću Budve. Tome su umnogome doprinela usmena svedočanstva Budvana Slobodana Boba Mitrovića, Dalibora Antoniolia, Jerolima Dragičevića, Ljerke Dragičević, Dragana Stefana i Marije Pjerotić, koji su dodatno obogatili naraciju i kod učesnika probudili najlepše emocije.
Publika, opremljena slušalicama i bez svojih mobilnih telefona, kretala se kroz najznačajnija mesta u budvanskom Starom gradu, počevši od Citadele, preko bedema, Trga palmi i Trga ispred kuće Čekrdekovića, pa sve do Trga pjesnika i plaže Brijeg od Budve gde, je šetnja imala emotivnu i nostalgičnu završnicu. Tokom šetnje, učesnici su od strane naratora, Marije Liješević, podsticani na interakciju sa okruženjem i turistima, potragu za simbolima i rekvizitama, ali i na samopreispitivanje.
Poseban doživljaj bio je kratak predah u jednom starogradskom restoranu gde su učesnicima posluženi budvanski specijaliteti i kada su mogli da razgovaraju o svemu što su čuli i videli do tog trenutka, ali i da se upoznaju i otkriju neke pojedinosti iz prošlosti Budve koje do tada nisu ispričali. Muzika je, takođe, jedan od važnih činilaca ove predstave, a najznačajniji i najemotvniji trenutak bio je zvuk trube dok su učesnici stajali na Trgu palmi ispod prozora Nikole Mima Mitrovića, čuvenog budvanskog jazz muzičara.
Pored Vuka Ršumovića, autorski tim čine asistentkinja reditelja Ana Tomović, dizajner zvuka Jakov Munižaba i autorka vizuelnog dizajna Andreja Hamović. U predstavi su učestvovale djevojčice Ana Pavlović i Sunčica Babić, koje su dodatno doprinele autentičnosti i emotivnom naboju izvedbe.
Ršumović je, nakon premijere, izjavio da mu je bilo jako važno da čuje prve utiske.
“Utisci su fenomenalni, vidim da su oni jako emotivno reagovali. Učesnici na premijeri su mahom bili starobudvani koji su i glavni junaci ove priče. Njima je jako stalo do Budve, ceo život su proveli ovde. S obzirom na to da je tema sećanje i ono što je Budva nekad bila, a šta je sada, to je njih najviše i pogodilo i emocije su tu ključne. Sve to što čini naš identitet vezano je za naše emocije i sećanja i to je bilo neminovno. Prva odluka u stvaranju ove predstave je bila da napravimo nešto što je jako toplo i što će biti pozitivno. Ja sam bio počastvovan što sam pozvan od strane “Grada teatra” da radim na ovom projektu, pa sam hteo i da ovo dam Budvi kao neki svoj poklon”.
Predstava „Nestvarni grad“ će biti prikazana i danas, sutra i preksutra, u 19 časova. Takođe će, zbog specifičnosti programa, ciklus izvođenja biti organizovan i za publiku koja će u avgustu pratiti festival, i to u periodu od 22. do 25. avgusta.
Bonus video: Katarina Gojković o fenomenu „Tvoje i moje“: Dečija predstava za odrasle