Tanja Bošković i Miodrag Krivokapić Foto:BETAPHOTO/MILOS MISKOV, Dragan Mujan/Nova.rs

Izražavamo duboko nezadovoljstvo i ogorčenost zbog Rešenja Vlade Srbije o dodeli Priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, saopštilo je Uduženje filmskih glumaca Srbije.

Uduženje filmskih glumaca Srbije predložilo je za nacionalnu penziju dramskog umetnika Miodraga Krivokapića, ali glumac je odlukom Vlade Srbije ostao bez priznanja za doprinos kulturi.

– UGFS je kao i svake godine postupalo u skladu sa kriterijumima Ministarstva kulture, ali je uprkos tome izostavljeno priznanje za Miodraga Krivokapića Brika, jednog od najznačajnijih i najistaknutijih srpskih glumaca, dobitnika najviših filmskih i pozorišnih nagrada i laureata nagrade za životno delo „Fabijan Šovagović“, čiji višedecenijski rad predstavlja trajno kulturno dobro ove zemlje – navodi Uduženje filmskih glumaca Srbije.

Podsećaju iz ove asocijacije da je izostavljena i Tanja Bošković, jedna od najistaknutijih glumica srpske kulture koju je za nacionalnu penziju predložilo Udruženje dramskih umetnika Srbije.

UGFS naglašava da Bošković, kao i Krivokapić, ispunjavaju sve propisane uslove. I stoga javno postavljaju pitanje:

– Po kojim kriterijumima Komisija i Vlada Srbije odlučuju, ako umetnici ovog renomea i doprinosa, ne ispunjavaju uslove?

U ovom udruženju su zabrinuti što su imena članova komisije koja je odlučivala o nacionalnim penzijama „i dalje skrivena“, što predstavlja ozbiljno kršenje principa transparentnosti i javne odgovornosti. Zahtevaju i hitno javno objašnjenje kriterijuma i objavljivanje sastava Komisije.

– Nećemo ćutati dok decenijama stvarno kulturno nasleđe i životi posvećeni umetnosti, bivaju omalovažavani. Ovim odlukama vlast ne uništava samo pojedince, već uništava dušu kulture ove zemlje – poručuje Predsedništvo Udruženja filmskih glumaca Srbije.

Podsetimo, bez Priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi ostali su reditelji, profesori Egon Savin i Siniša Kovačević, ujedno i dramski pisac.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare