Umetnička kolonija „Keramika Zlakusa“ Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Međunarodna kolonija umetničke keramike Zlakusa ove godine će se održati 28. put. Umetnici iz zemlje i inostranstva, njih deset, na tradicionalan način će obrađivati glinu i peći je na otvorenom plamenu, kako su to Zlakušani radili vekovima unazad.

Kolonija Zlakusa je uvrštena u ovogodišnju manifestaciju Užice nacionalna prestonica kulture a umetnici će od 8. do 18. avgusta prvi put stvarati u Gradskom kulturom centru Užice. Svečano otvaranje planirano je za 9. avgust, kada će umetnici poleti da rade.

Umetnička kolonija „Keramika Zlakusa“ Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Pored umetnika iz Srbije, Užice će ove godine ugosti i umetnike iz Italije, Kanade i Irske. Biće smešteni u Užicu gde će i raditi a u slobodno vreme, u organizaciji Udruženja „Keramika Zlakusa“, posetiće selo Zlakusa koje je, zahvaljujući idejnom tvorcu kolonije, akademskoj slikarki-keramičaru Sofiji Bunardžić, postalo poznato širom sveta. Ova umetnica je čuveni zanat Zlakušana spasila od zaborava i od njega stvorila „Koloniju Zlakusa“ koja je postala umetnički brend Srbije. Zlakuska keramika je odlukom Uneskovog Međuvladinog komiteta 2020. godine upisana na Reprezentativnu listu nematerijalne svetske baštine.

– Ići ćemo kod zlakuškog majstora Gorana Savić, koji će umetnicima demonstrirati rad na točku a nekada smo počinjali kod njegovog dede Milana. Već pet godina nismo u selu jer nemamo uslove za sve ono što bi trebalo da odradimo, pa nam je ove godine sve u jednom krugu, čime smo zadovoljni jer i to ima draž za umetnike. Vreme je da se i ja polako povlačim ali se nadam da će “Kolonija Zlakusa” nastaviti tradiciju. Tu sam da sve to podržim i pomognem mlađe umetnike, moje učenike i one koji su uz mene bili sve ove godine – kaže Sofija Bunardžić.

Sofija Bunardžić, Umetnička kolonija „Keramika Zlakusa“ Foto: Slavica Panić/Nova.rs

Interesovanje umetnika širom sveta da učestvuju u koloniji, kako objašnjava naša sagovornica, ne jenjava:

– Umetnike pozivam a oni, bilo da su smešteni u gradu ili u Zlakusi, bitno je da vide radionice, upoznaju majstore i s načinom obrade keramike na tradicionalan način, pečenjem na otvorenom, svime onim što čini tradicionalnu obradu gline, da vide kako se autentično odrađuje cela tehnologija. Što se njihovog broja tiče, to sve zavisi od toga koliko uspem da dobijem finasija, odnosno Udruženje „Keramika Zlakusa“. Sem putnih troškova, koje snose sami, sve druge snosimo mi. Deo sredstava nam daje Grad Užice a deo Ministarstvo kulture i tako je od osnivanja. Nešto više smo ove godine dobili od ministarstva a od grada već 11 godina dobijamo isti iznos, iako ništa više nije isto, cene pre svega – zaključuje naša sagovornica.

Umetnička kolonija „Keramika Zlakusa“ Foto: Slavica Panić/Nova.rs

U prilog tome govori i podatak da je u srećnijim vremenima, prvih godina od osnivanja u koloniji učestvovalo 23 umetnika a da je taj broj sada više nego prepolovljen. Iako je ovo trebalo da bude 29. Umetnička kolonija „Keramika Zlakusa“, desila se jednogodišnja pauza, i to 2020, za vreme pandemije korone. Ali, te godine je, ipak, održana velika retrospektivna izložba u Gradskoj galeriji Užice. Da li će sačekati jublej ili će se povući ranije iz organizacije, koja je uvek bila uglavnom na njenim plećima, Sofija nije sigurna. Ali, sigurno je da bez nje na čelu ništa neće biti isto.

Direktor Gradskog kulturnog centra Užice Filip Baralić izrazio je zadovoljstvo što će se kolonija održati baš u prostorijama ove ustanove, jer će se pokraj nje, tačnije kraj Dečijeg kulturnog centra, ove godine graditi i Galerija umetničke keramike. U neposrednoj blizini se nalazi i atelje Sofije Bunardžić čiji fundus od oko 800 eksponata će, takođe, biti značajan za umetnike, kao i onaj koji se nalazi u Gradskom kulturnom centru.

Specifičnost Umetničke kolonije „Keramika Zlakusa“ ogleda se u građenju spona između tradicionalnog lončarstva, jedinstvenog po materijalu, metodi rada i pečenja keramike na otvorenom plamenu. Sa druge strane u nju je utkana savremenost u umetničkoj keramici. Kroz koloniju je do sada prošlo više od 300 umetnika sa svih kontinenata.

Bonus video: Užice

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar